Almanya’dan tarihi adım

Almanya’dan tarihi adım
Almanya'da yaşayan Alevi ve Müslümanlar ilk kez eşitlik statüsüne kavuştu. 'Hak Eşitliği Antlaşması’ (Staatsvertrag), Hamburg Eyalet Parlamentosu’nda imzalandı.

Almanya'nın Hamburg Eyalet Parlamentosu, giderek kutuplaşan dünyaya ders olacak bir anlaşmaya imza attı.
 
Yurt gazetesinin haberine göre, Almanya’da yaşayan Alevi ve Müslümanlara hukuki alanda diğer topluluklarla eşitlik sağlayan 'Hak Eşitliği Antlaşması' (Staatsvertrag) imza törenine; Hamburg eyaleti Başbakanı Olaf Scholz (SPD), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) adına Dr. Zekeriya Altuğ, İslam Şurası adına Daniel Abdin, İslam Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ) adına Murat Pırıldar, Alevi Toplumu adına Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat hazır bulundu.
 
Tarihi bir an olarak adlandırılan bu adım, kişilere tanınan anayasal hak ve sorumlulukların sadece sözde kalmayıp hayata geçirilmesine olanak sağlıyor.
 
‘TÜRKİYE’YE DERS’
 
Alevilerin yüzyıllardır yoğun olarak yaşadığı Türkiye’de hala geleneklerinin tartışılıyor olması, birincil sorun. İbadet evleri ‘cemevi’ bile Türkiye’de türlü hakaretlerle tartışılan Alevilerin toplantıya katılan temsilcileri, anlaşmayı şu sözlerle değerlendirdi:
 
“Yüzyıllardır bulundukları topraklarda, Anadolu’da her türlü sindirme hareketine muhatap olan ve hatta tarih sayfalarından silinmek istenen Alevilere Almanya’da tanınan bu hak her şeyden önce Türkiye’deki siyasiler için yüz kızartıcı bir insanlık mesajıdır! Hal böyleyken Almanya’nın bu toprakların insanlarının yapamadıklarını yapması aslında Aleviliğin ne kadar bir evrensel düşünce olduğunun da göstergesidir.”
 
NELER GETİRİYOR?

  
*‘Eşitlik Anlaşması’ ile Dini toplulukların temsilcileri doğrudan muhatap kabul edilecek.
 
*Din dersleri müfredatını DİTİB, İslam Şurası ve İslam Kültür Merkezleri Birliği'nden oluşan ortak komisyon belirleyecek.
 
*İslam din dersi pedagojik eğitim alan öğretmenler tarafından verilecek, dini bayramlarda Müslüman öğrenciler bu derslerden muaf tutulacak.
 
*Kubbeli ve minareli cami inşasına onay verilecek.
 
*Müslüman öğrenciler ve kadınlar dinî inancından ve kılık kıyafetinden dolayı mesleklerini yerine getirmede hiçbir şekilde kısıtlanmayacak.
 
*Haftanın belirli günlerinde Müslümanlara ve Alevilere özgü radyo ve televizyon yayınlarına izin verilecek.
 
Almanya’da ‘eşit vatandaş’ hakkı kazanan Aleviler, İsviçre’nin Basel Parlamentosunca da resmen tanınmış;  Avusturya’da ise Alevilerin kutsal günleri resmi tatil ilan edilmişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com