Almanya'dan Türk enerji sektörüne ilgi, AA'nın Enerji Terminali Projesi'ne övgü

Almanyadan Türk enerji sektörüne ilgi, AAnın Enerji Terminali Projesine övgü
Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Gessner:

İSTANBUL (AA) - SELEN TONKUŞ - Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Michael Gessner, "Anadolu Ajansının (AA) Enerji Terminali Projesi, Türkiye'den ihtiyaç duyduğumuz iyi ve deneyimli bilgiye ulaşmamızı kolaylaştıracak" dedi. 

Gessner, AA'nın medya sponsorluğunda İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen 20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı'nda (ICCI 2014) soruları yanıtladı. 

Türkiye'nin, Avrupa ülkeleri, özellikle Almanya için öneminin büyük olduğunu söyleyen Gessner, "Türk enerji sektörünün son yıllarda kat ettiği mesafenin farkındayım ve çok etkileniyorum" dedi.

Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye ile müzakerelerde 15. enerji faslını açmasının hem AB hem Türkiye için faydalı olacağına inandığını belirten Gessner, faslın kısa zamanda açılmasını desteklediğini söyledi. 

Almanya ve Türkiye arasında işbirliği olanaklarına dikkati çeken Gessner, Almanya'nın özellikle Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin yenilenebilir enerjide, elektrik santrali kurulumunda tecrübesi olduğunu ifade etti.

Türkiye ile işbirliği içinde çalışan enerji pazarını yaratabilmek için ICCI'ye katıldıklarını belirten Gessner, şöyle konuştu:

"Umarım Türkiye yenilenebilirde bizim yaptığımız hataları yapmaz. Türk enerji sektöründen etkilenmemin nedenlerinden biri de bu. Sizin regülasyon mekanizmanız çok iyi çalışıyor. Yenilenebilir yatırımlarına verdiğiniz lisanslar, sektörün doğru şekilde büyümesini sağlıyor, fiyatlandırmayı da olumlu etkiliyor. Biz bu regülasyonu iyi sağlayamadık."

- "Türkiye, Almanya'nın gaz yükünü azaltabilir"

Gessner, Almanya'nın AB ülkeleri içinde en kapsamlı gaz depolama kapasitesine sahip olduğunu ifade ederek, birçok AB ülkesinin gaz konusunda Almanya'ya güvendiğini kaydetti.

Türkiye üzerinden gelecek gazla hem kaynak çeşitliliğinin sağlanacağını hem de ülkesinin yükünün hafifleyeceğini bildiren Gessner, ülkesinin gelecek 4-5 sene boyunca ekstra doğal gaz santrali kurmayacağını belirtti. Gessner, "Ancak nükleer konusunda net konuşabilirim. Son nükleer santrali de 2022'de kapatacağız" şeklinde konuştu.

Gessner, Anadolu Ajansının yeni projesi "Enerji Terminali" için, "Türkiye'den ihtiyaç duyduğumuz iyi ve deneyimli bilgiye ulaşmamızı kolaylaştıracaktır" ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com