Almanya'dan Ukrayna yönetimine yaptırım uyarısı

Almanyadan Ukrayna yönetimine yaptırım uyarısı
Dışişleri Bakanı Steinmeier:

BERLİN (AA) – Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Ukrayna'da protestocuları hedef alan şiddetin devam etmesi durumunda, bundan sorumlu olan yetkilileri hedef alacak Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarının söz konusu olabileceği uyarısında bulundu.

Steinmeier, Ukrayna’da şiddet olaylarının tırmanması üzerine akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yaparak, Kiev yönetimine ve muhaliflere itidal çağrısında bulundu.

"İçinden geçilmekte olan hassas durumda, Kiev'deki herkese her türlü provokasyondan uzak durmaları çağrısında bulunmak istiyorum" diyen Steinmeier,  "Şiddetin tırmanması şu an ülkenin ihtiyacı olan en son şeydir" ifadesini kullandı.

Ukrayna yönetiminin göstericilere Kiev'in merkezindeki meydanı boşaltmaları için ültimatom vermesini eleştiren Steinmeier, "Şu andaki en acil ihtiyaç olan gerilimin düşürülmesi konusunda güvenlik kuvvetleri özel bir sorumluluk taşımaktadır. Şiddete karşı yalnızca uyarıda bulunabilirim. Ültimatomlar vermek, doğru bir yol değildir" sözlerini kaydetti.

Ukrayna yönetimini olası Avrupa Birliği (AB) yaptırımları konusunda da uyaran Steinmeier, şunları kaydetti:

"Ukrayna'da, Kiev'in merkezinde ya da başka bir yerde kan dökülmesine yol açan kararlardan sorumlu olanlar her kimler ise şunu hesaba katmalılar; Avrupa, şu ana kadar geri durduğu, kişilere yönelik yaptırımlar konusunu bir kez daha düşünmek zorunda kalacaktır."

- Steinmeier-Kozhara telefonla görüştü

Bu açıklamanın ardından Ukraynalı mevkidaşı Leonid Kozhara ile telefonda görüşen Dışişleri Bakanı Steinmeier, yeni bir yazılı bir açıklama yaparak, taraflardan görüşmeler yoluyla siyasi bir çözüm yolunu benimsemelerini istedi.   

"Ukrayna’da yeniden şiddete dönmek kesinlikle bir çözüm getirmeyecek, ülke için iyi bir gelecek sağlamayacaktır" diyen Steinmeier, siyasi bir çözüm için çabaları sürdürmek istedikleri mesajını verdi. Steinmeier, şunları belirtti:

“İhtilafın çözümüne yönelik çabalarımızı sürdüreceğiz. Önümüzde, AGİT'in müzakereler sonucunda geçen hafta sonunda sağladığı, kamu binalarındaki işgale son verilmesine karşılık tutukluların serbest bırakılması gibi olumlu örnekler de var. Önümüzdeki süreçte, siyasi bir çözüm yönünde arayışları sürdürmemiz gerekiyor."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com