Almanya'yı Sarsan Euro Skandalı!

Almanya'yı Sarsan Euro Skandalı!
Almanya'nın hurdaya ayrılan metal paraları Çine sokup sahte Euro haline getirdiği iddiası..

Federal Alman Devlet Bankası'nın hurdaya ayrılan metal paraları Çin'deki bir çeteye sattıktan sonra sahte Euro haline getirerek Lufthansa hostes ve bazı elemanları aracılığıyla ülkeye sokulduğu, bu paraların bankada banknota dönüştürüldüğü ortaya çıktı.

Bu yöntemle 20 milyon euro'ya yakın hurda metal paranın banknota dönüştürüldüğü ortaya çıkarıldı. Uzun süreden bu yana takip edilen, aralarında hosteslerin de bulunduğu 20 şüpheli gözaltına alınırken 6'sı tutuklandı.

Skandal, Alman kanallarında “flaş haber” olarak duyuruldu. Almanya'da yıpranmış, hurdaya ayrılmış metal paraların şebeke üyeleri tarafından Çin'deki bir çeteye 'hurda olarak' satıldığı belirlendi. Çin'de yeniden işlenerek kullanılabilir hale getirilen metal hurda paraların Lufthansa'da görevli hosteslerin bavulları ile kullanılabilir halde ülkeye sokulduğu ortaya çıkarıldı.

Skandal, havaalanında hosteslerin bavullarının kontrol edilmesi sonucu ortaya çıkarılırken, bu yöntemin uzun süreden bu yana uygulandığı ifade edildi. Almanya'ya sokulan metal Euro'ların devlet bankasında çalışan görevliler aracılığı ile banknotlar haline getirildiği bildirildi.

Almanya'ya bu yolla sokulan para miktarının 20 milyon euro'yu bulduğu kaydedildi. Lufthansa Havayolları'nda çalışan hostesler ile birlikte 20 kişi gözaltına alınırken, hosteslerin her seferinde 1 ve 2 metal euroların tutarının ülkeye sokulan para miktarının 10 bin euro altında olduğu için işlem yapılmadığı kaydedildi. Alman güvenlik güçlerinin şebeke üyelerini uzun süreden bu yana yakın takibe aldığı, Frankfurt Uluslar arası Havalimanı'na inen uçak hostesinin içi metal euro ile dolu bavulunu taşımakta zorlanması üzerine bunun x-ray cihazına alındığı vurgulandı. Mahkemeye sevk edilen şüphelilerden 6'sının tutuklanarak cezaevine konulduğu kaydedildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com