“Alnından vurulan er”in ailesinden suç duyurusu

“Alnından vurulan er”in ailesinden suç duyurusu
Askerlik görevini yaparken intihar ettiği ileri sürülen, ancak ailesinin öldürüldüğünü iddia ettiği Murat Oktay Can'ın babası, suç duyurusunda bulundu.

Tunceli'nin Hozat ilçesinde 2009 yılında askerlik görevini yaparken nöbet mevkisinde ölü bulunan ve intihar ettiği öne sürülen Piyade Er Murat Oktay Can'ın babası Oktay Can, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in bir açıklamasında ''Alnından vurulan er'' şeklinde bahsettiği kişinin oğlu Oktay Can olduğunu iddia etti.
 
Ses kaydını delil göstererek dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un yargılanması için Antalya Cumhuriyet Savcılığı'na 25 Kasım'da suç duyurusunda bulunduğunu bildiren Can, ''Ayrıca TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün ile 20 Ekim'de görüştüm. Komisyona elimdeki otopsi raporları ile Adli Tıp Kurumu'nda çekilen fotoğrafları delil olarak sundum'' dedi.
 
Ailenin avukatı Ahmet Çevik, ısrarlı itirazları sonucu daha önce ''kesin olarak kovuşturmaya yer olmadığı'' kararından dönüldüğünü ve askeri savcılığın tahkikatın genişletilmesi kararı aldığını anlatarak, şunları kaydetti:
 
''Eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in açıklaması var, 'Alnından vurulan er' diyor. Vurulan er Oktay Can'dır. Biz bunu hukuki delil olarak değerlendiriyoruz. İlk kez resmi bir kurum gayrı resmi şekilde askeriyedeki ölümlerin intihar, eğitim zayiatı olmadığını, kendi içinde de ölümlerin olduğunu, askerin askeri vurduğunu beyan etmiştir. Baba, bu açıklamaları delil gösterip dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un yargılanması için Antalya Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.'' (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com