Alt komisyondan eş görüşmelerinin arttırılmasını istediler

Alt komisyondan eş görüşmelerinin arttırılmasını istediler
TBMM İnsan Hakları Cezaevi Alt Komisyonu, Trabzon ve Rize'deki cezaevlerinde incelemelerde bulundu- Komisyona, cezaevlerindeki mahkumlardan ilginç talepler iletildi- Hiç bir gelirinin olmadığını söyleyen kadın mahkum, Komisyon Başkanı Türkmenoğlu'

COŞKUN ERGÜL - Trabzon ve Rize'deki cezaevlerinde incelemelerde bulunan TBMM İnsan Hakları Cezaevi Alt Komisyonu'na, cezaevlerindeki mahkumlardan ilginç talepler iletildi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Cezaevleri Alt Komisyonu, Trabzon ve Rize'deki bazı cezaevlerinde incelemelerde bulundu.

Alt Komisyon Başkanı, AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, incelemeleriyle ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, ziyaret ettikleri Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi'nde kalabalıklaşma sorunu olmadığını söyledi.

Siyasi mahkumların cezaevinin fiziki koşulları ile ilgili şikayetleri olmadığını, daha çok, arkadaşları ile biraraya gelememekten şikayetçi olduklarını belirten Türkmenoğlu, "Mahkumlarla 10 saate kadar olan ortak görüşme imkanını, cezaevi yönetiminin 5-6 saat uygulamasından şikayetçiler" dedi.

Türkmenoğlu, PKK'lı mahkumların, ortak alanlardaki kameralardan, mahremiyetlerini ihlal ettiği için şikayetçi olduklarını ifade ederek, "Kamera odasında kameraların yönlerine baktık ve kameraların direkt onların odalarını görecek şekilde konumlandırılmadığını gördük. Ancak onlar sürekli gözetlendiklerini düşünerek kaldırılmasını istiyor" diye konuştu. Türkmenoğlu, bu mahkumların çoğunun Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen mahkumlar olduğunu, ailelerinin yaşadıkları yerlere gitmek istediklerini belirterek, depremde yıkılan Van Cezaevi'nin yeniden yapıldığını ve o bölgede yaşayan mahkumların oraya nakledileceğini bildirdi.

-"Çocuklar bir odayı mescit yapmış"

Çocuk koğuşunu ziyaret ettiklerini dile getiren Türkmenoğlu, "Biraz soğuktu. Yemeklerini yemişlerdi ve biz orada iken bulaşıkları yıkıyorlardı. Suyun sıcaklığını kontrol ettim, soğuktu. Bazı çocuklar sıcak suyun öğlen geldiğini söylediler. Buzdolabı ve televizyon talepleri oldu. Biz de cezaevi yönetimine mutlak surette televizyon olması gerektiğini söyledik. Haftada bir gün gelen din görevlisinin daha sık gelmesini ve kendileri ile sohbet etmesini istiyorlar. Çocukların boş bir odayı mescit haline getirdiklerini gördük" dedi.

Ayşe Türkmenoğlu, kadın koğuşunda 64 yaşında felçli, diyabet ve tansiyon hastası bir mahkum olduğunu ifade ederek, "Kadının kızı denetimli serbestlik hakkını ihlal ederek, annesine bakabilmek için cezaevine girmiş. Kadının raporunu, 'cezavinde kalabilir' şeklinde vermişler. Biz konuyla ilgili olarak cezaevi yönetimi ile görüştük" sözlerini sarf etti.

Başka bir ilden gelen, ailesinin reddettiği ve hiç bir gelirinin olmadığını söyleyen kadın mahkumun, "Siz de kadınsınız, beni anlarsınız, kadın için gerekli olan hijyenik malzemelerimi bile temin edemiyorum" diyerek kadın pedi talebinde bulunduğunu belirten Türkmenoğlu, konuyu cezaevi yönetimine ilettiklerini ve cezaevinin kadının bu ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

Türkmenoğlu, geçmişte cezaevindeki görevlilerle ilgili; "kötü muamele, işkence ve şiddet" konusunda yapılan şikayetlerin artık yapılmadığını belirterek, bu durumdan memnun olduklarını ifade etti.

Adli mahkumların eş görüşmesinden daha fazla yararlanmak istediklerini, ödül sistemine göre 3 ayda bir uygulanan eş görüşmesinin, 1.5-2 ayda bir olmasını istediklerini dile getirerek, "Rize Kalkandere Cezaevi'nde 5-6 tane aile görüşme odası vardı. Odalara baktık; banyosu, lavabosu ile odalar temiz. Odalar mahkum koğuşlarının çok yakınında değil, gözlerden uzak yerlerde odalar. İnfaz koruma memuru da kapıda beklemiyor, koridorda bekliyor" diye konuştu.

-"Playstain ve DVD player istiyorlar"

Alt Komisyon Başkanı Türkmenoğlu, Trabzon Of K 1 Tipi Cezaevi'nde 27 kişilik bir odada tek bir banyo ve tuvalet olduğunu gördüklerini belirterek, "Bu durum hiç insani değil. Playstain ve DVD player istiyorlar. Cezaevinde olduklarının farkında değiller kendilerini açık cezaevinde gibi görüyorlar herhalde" dedi. Türkmenoğlu, Trabzon Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mahpus Bölümü'ndeki odaların deniz manzaralı olduğunu bildirdi.

Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi'nin, eski bir cezaevi ama bakımlı bir cezaevi olduğuna işaret eden Türkmenoğlu, "Kadın mahkumlar, 'Ebru Gündeş her gün eşi ile 20 dakika görüşüyor, biz de aynı şekilde görüşmek istiyoruz, onun özelliği ne' dediler. Ben de haklısınız dedim" dedi.

-"Hasta mahkum koğuşu çok kötü"

Türkmenoğlu, cezaevinin hasta mahkum koğuşunun çok kötü durumda olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Sağlık memuru gelmiyor, kendi kendilerine bakıyorlar. Tekerlekli sandalyedeki engelli bir mahkum, merdivenden havalandırmaya inemediğini söyledi. Bel kısmından aşağısı yok bu insanın. O insanın cezaevinde kendi yaşamını sürdürebilmesi zor. Bu konuyu biz takip edeceğiz, o mahkumun cezaevinden çıkması gerekiyor. 65 yaşında felç hastası mahkum var, yemeğini yiyemiyor. Sara nöbetleri geçiren bir mahkum var, kronik böbrek yetmezliği olan, diyalize girmek üzere olan bir hasta mahkum var. 85 yaşında, 19 aydır tutuklu olan bir mahkum var; yaşı nedeniyle cezaevinde kalması zor, onunla ilgili konuya da bakıyoruz. Bunların hepsine orada bulunan bir mahkum yardım ediyor."

Türkmenoğlu, Adalet Bakanlığı'nın hasta mahkumlar ile ilgili düzenleme yapılacağını açıkladığını hatırlatarak, "Bu mahkumların çıkmaları toplum açısından tehlike oluşturacaksa, hasta mahkumların kalabilecekleri hastanelerin inşa edilmesi ve oralara nakledilmesi gerekiyor" dedi.

Muhabir: Coşkun Ergül
Yayınlayan: Kudret Topçu

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com