Altan O Manşetlerin İntikamını 'Göçük'le Aldı!

Altan O Manşetlerin İntikamını 'Göçük'le Aldı!
Taraf ile Yeni Akit gazeteleri bugün Turgay Ciner'i “bitiren” manşetlerle çıktı.

Taraf ile Yeni Akit gazeteleri bugün Turgay Ciner'i “bitiren” manşetlerle çıktı.

Yeni Akit sürmanşetinden Ciner'i suçladı:

“Göçüğün sebebi Ciner'in hırsı.”

Taraf ise “Afşin faciası taammüden…” dedi.

Asıl vurucu darbeyi Ahmet Altan köşesinden indirdi.

“İşçi katliamı” başlıklı yazısıyla Ciner'e verdi veriştirdi.

Taraf'ın Afşin'de yaşanan maden göçüğünü yeniden gündeme getirip, 9 kişinin can kaybını hatırlatması manidardı.

Çünkü Fatih Altaylı'nın başında olduğu Gazete habertürk, Defne Joy Foster'ın ölümünde Kerem Altan'ın ihmalini gündeme getiren kritik sürmanşetler atmıştı.

Kerem Altan'ın tartışılması Habertürk manşetleriyle olmuştu.

Ahmet Altan'ın Afşin'deki faciayı gündeme getirmesi "Habertürk'ten intikamı" şeklinde de yorumlandı.

Ancak Afşin'de yaşanan faciada Ciner'in ihmaline dair iddialar yenilir yutulur cinsten değildi.

İşte Yeni Akit ve Taraf'ta yer alan haberler:

(…)

2007 Yılında özelleştirme sonrasında Ciner Grubu tarafından devralınan Çöllolar Açık İşletme Kömür Sahası'ndaki Afşin-Elbistan Termik Santrali B ünitesinde 14 gün önce meydana gelen göçükteki 9 can hâlâ toprak altında.

İki kişinin cesedine ulaşılan göçükte, 9 işçinin cesedi ise '50 milyon metreküp'lük göçük altında. Akit'in Elbistan'da görüştüğü uzmanlar işçilere 2 seneden önce ulaşmanın mümkün olmadığını ifade ederken, basının ilk birkaç günden sonra olayın üstünü kapatması ise manidar.

Kahramanmaraş'ta özelleştirme sonrasında Ciner Grubu'nun sahip olduğu Çöllolar Açık İşletme Kömür Sahası'ndaki Afşin-Elbistan Termik Santrali B ünitesinde meydana gelen göçük basının manşetlerinden çok çabuk düştü! İlk birkaç gün haber yapan ve bölgeden canlı yayın yapan gazete ve televizyonlar yaşanan dramı hemen unuttu. Özellikle Ciner Grubu yayın organları Habertürk gazetesi ve televizyonu göçüğü birkaç haber dışında görmedi bile. Hatırlanacağı üzere Habertürk televizyonu Şili'deki maden kazasından her gün canlı yayın yapmış, dakika dakika bilgi geçmişti.

2007 yılından bu yana Ciner'in sahibi olduğu maden ocağında açık ocak yöntemiyle linyit kömürü üretiliyordu.

Elbistan'daki termik santralde 4 gün arayla iki defa göçük yaşandı. İlk göçük 6 Şubat 2011 tarihinde meydana gelmiş ve 20-30 milyon metreküplük bir linyit alanı çökmüştü. İlk göçükte bir işçi hayatını kaybetmiş, 6 kişi de yaralı olarak kurtulmuştu. Göçüğün ardından olay yerinde inceleme yapıldı ve üretimin durdurulması kararı alındı.

İlk göçükten sadece dört gün sonra yani 10 Şubat'ta ikinci ve büyük göçük meydana geldi. Yaklaşık 5 kilometre çapında ve 160 metre derinliğindeki kömür havzası tamamen kaya, toprak ve kömürle doldu. Tesis, 6 yıl önce Ciner Grubu'na devredildiğinden beri, kâr hırsıyla güvenlik tedbirleri hiçe sayılarak çalışıyordu. Dahası, tesis hakkında ilk göçüğün ardından üretimi durdurması kararı alınmıştı, ancak Ciner Grubu bu karara uymadı. Gözünü adeta para hırsı bürüyen Ciner'in bu davranışı çok pahalıya mal oldu. İkinci büyük göçükte 10 kişi göçük altında kaldı. Göçük altında kalan işçilerden Ruşen Demir'in cesedine ulaşılırken kalan 9 işçiye aradan geçen onca güne rağmen ulaşılamadı.

Göçüğün meydana geldiği bu alanın altında 9 çalışan bulunuyor. Teknik aksaklıklar, heyelan ve göçük riskinin devam etmesi çalışmaları ağırlaştırıyor. Uzmanlar işçilerin 2 yıl gibi bir süreden önce göçük altından çıkarılmasının zor olduğunu söylüyor.

“Ciner'in hırsı yüzünden jeolojik araştırmalar yapılmadı”

Ciner Grubu'nun maden sahasında yaşanan göçükle ilgili olarak konunun uzmanı olan Enerji Bir-Sen Elbistan İlçe Başkanı Tacettin Dal ile görüştük. Konuyla ilgili olarak Akit'e çarpıcı açıklamalarda bulunan Tacettin Dal, Ciner Grubu'nun sadece para hırsı uğruna yaptığı ihmalleri bir bir sıraladı. Maden sahasında jeolojik açıdan yeterli araştırmaların yapılmadığını, yer altı sularının yeterli oranda boşaltılmadığına dikkat çeken Dal, basamak genişlikleri ve şev açılarının da normal değerlerinden farklı olduğunu söyledi.

Sorumluların cezalarını çekmesini ümit ettiklerini belirten Dal, şunları söyledi: “2 kişinin ölümü ile sonuçlanan ve halen 9 kişinin toprak altında bulunduğu heyelanlar dolayısıyla üzüntümüz büyük. Heyelanın meydana geldiği sahayı gezerek işletmesini yapan firma yetkilileri ile de görüştük. Savcılık ve uzman heyetlerin yapacağı detaylı çalışmalar sonrasında, proje aşamasında sahada yeterli jeolojik araştırmaların yapılıp yapılmadığı, yer altı sularının yeterli oranda boşaltılıp boşaltılmadığı, basamak genişlikleri ve şev açıları ile ilgili durum tespit edilecektir. Şu anda bu konuyla ilgili yorum ve analizler, tespitler var; ama kesin sonuç, bütün hata ve detayları ortaya çıkaracaktır. Bir felaket yaşanmıştır, bundan ders çıkarılarak benzer vakaların yaşanmaması için daha fazla tedbir alınması gerekmektedir. Yaşanan bu afetten hem sahanın işletmesini yapan özel firmanın, hem EÜAŞ Afşin Elbistan Linyitleri'nin hem de açık işletme faaliyeti yapan bütün firmaların ders çıkarması gerekiyor.

ÇALIŞANLAR CİNER'İN KORKUSUNDAN SESİNİ ÇIKARAMIYOR

İlk göçükte, göçük altındaki iş makinelerini çıkarmak için bölgede çalışma yapılıyordu. Öğle saatlerinde de yaklaşık 200 işçi sahaya inecek ve çalışacaktı. İşçiler, göçük öğle saatinden önce 10.45'te meydana gelince çok daha büyük bir faciadan kıl payı kurtulmuş oldu. Kömür üretim sahasında meydana gelen üretim sahasında çalışan işçiler Ciner'in korkusuyla konuşmaktan ve isim vermekten çekiniyorlar. Konuyla ilgili bilgi almak istediğimiz Afşin ve Elbistan'da yaşayan birçok işçi 'Konuşursam işsiz kalırım, Ciner Grubu konuştuğumuzu duyarsa bizi hemen kapının önüne koyar' diyerek isim ve görüş vermekten kaçındılar.

MALİYETTEN DÜŞÜRMEK İÇİN “TARAÇA”DAN VAZGEÇMİŞLER

6 yıl önce devletin himayesinde olan maden ocağı daha sonra özelleştirilerek Ciner Holding'e devredilmişti. Ocağın altında akarsu yatağı olduğu için taraça yöntemi kullanılıyordu. Ancak Ciner Grubu maliyeti azaltmak için bu yöntemin normal değerlerinden çok daha alt seviyelerini uyguluyordu. Ayrıca Ciner'in işletmesini yaptığı maden sahasında yaklaşık bir yıldır da göçük nöbeti tutuluyordu. Böylelikle maden ocağının altı adeta gölete dönüşmüştü. Madende çalışanlar göçüklerin temel sebeplerinden biri olarak bunu görüyor.

KAYIP İŞÇİLER

Göçük altında kalan ve ailelerinin bir an önce kurtarılmasını istediği işçilerin isimleri şöyle: Jeoloji mühendisi Halil Tatlı, makine mühendisi Cuma Yıldırım, maden mühendisi Nail Yılmaz, makine operatörleri Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Kemal Elmas, dozer operatörü Adnan Demir, topograf Tuğran Gökhan ve drenaj işçisi Aydoğan Polat. Kömür üretim sahasında meydana gelen ve dozer operatörü Ruşen Demir'in (25) hayatını kaybettiği göçükte kaybolan 9 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor. (YENİ AKİT)

(…)

Kahramanmaraş'ta dokuz işçinin toprak altında kaldığı göçükle ilgili EÜAŞ, bir yıl önce uyarmış: Çatlak var, facia olabilir

Afşin-Elbistan B Termik Santrali'ne kömür temin edilen Turgay Ciner'e ait Çöllolar kömür havzasında 10 Şubat'ta yaşanan göçük faciasının adeta göstere göstere geldiği ortaya çıktı. Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış çöken kömür havzasında ilk çatlağın 8 Ocak 2010 tarihinde tesbit edildiğini söyledi. Alış bunun üzerine gerekli çalışmayı yaptıklarını ama yine de göçük olduğunu belirterek “Artık bunun nedenini, niçinini ilim sahiplerine bırakalım”dedi. Jeoloji mühendisleri Odası da 4 gün arayla iki kez göçük meydana gelen Çöllolar Kömür Sahası'nda yaptığı incelemenin ardından firmaya ve yetkililere 13 soru yöneltti.

Afşin'de 9 kişinin hâlâ tonlarca kumun altında kalmasına neden olan göçüğün üzerinden tam 15 gün geçti. Göçüğün nasıl olduğuna ilişkin iddialar yanıt beklerken Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış'ın yaptığı açıklama adeta şok etkisi yarattı. 6 Şubat'ta meydana gelen ve bir kişinin öldüğü ilk göçükten sonra “Allahın takdiri” diyen Alış bu ikinci göçüğün ise adeta göstere göstere geldiğini ortaya koydu. Alış'ın açıklaması şöyle:

“Afşin-Elbistan B Termik Santrali Müdür Alper Özcan, 26 Şubat 2010 tarihinde Maden Sahaları Daire Başkanlığı'na yazdığı yazıda, Afşin- Elbistan Çöllolar Kömür Sahası Açık Maden İşletmesi'nin güneybatı şevinde oluşan kaymaların önlenmesi için Park Teknik AŞ ile yapılan görüşmeler neticesinde alınması öngörülen tedbirleri belirtti. Şu anda toprak altında bulunan Maden Mühendisi Nail Yılmaz ile yani Park Teknik ve EÜAŞ'dan görevli arkadaşlar 'ne yapılması lazım?' diye çalışmalar yapılıyor ve iç döküm ile topuk yapılmasına karar veriliyor. Tedbirlerin alınmasından bir ay önce yazı yazılmış. Biz Park Teknik'e ulaşıyoruz ve 'burada çatlaklar var kapatın' diyoruz. Daha sonra da Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden gelen ekipler iç dökümün hızlandırılmasını, şev açıklarıyla ilgili çalışmanın yapılmasını ve de topuk diye tabir ettiğimiz güçlendirilmesinin yapılmasını istiyor. Bunların hepsi yapılıyor. Bir rapor düzenleniyor ve raporda, 'Güneybatı şevinde gelişen çatlak yerinde görüldü. Çatlağın güney-batı şevine paralel 350 metre uzunluğunda olduğu görüldü. Ocak tabanında da yukarıdaki çatlağa paralel kabartma hattı gözlendi. İlk çatlağın 8 Ocak 2010 tarihinde fark edildiği ifade edildi' dendi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com