Altan'dan AKP'ye 12 Eylül göndermesi!

Altan'dan AKP'ye 12 Eylül göndermesi!
Mehmet Altan'dan AKP'ye 12 Eylül göndermesi yaparak: "Demokratikleşmek yerine 12 Eylül rejimini, kendi lehine kullanan bir ekip var, dün devlet adına faşizm vardı, bugün ise millet adına var" şeklinde çarpıcı bir değerlendirme bulundu.

Mehmet Altan geçtiğimiz haftalarda Pennsylvania’da Fethullah Gülen'in bir grup gazeteci ile yaptığı görüşme sonrası ilk röportajını Hürriyet Gazetesi'nden Cansu Camlıbel'e verdi.

"12 EYLÜL AYNEN DEVAM EDİYOR"

Mehmet Altan, "12 Eylül rejimi devam mı ediyor?" şeklindeki soruya "Aynen devam ediyor, ‘Taraf’ meselesinin benimle bu kadar irtibatlandırılmasının nedeni de bu. Türkiye’de şimdi iki yıllık bir siyasi tepişme süreci yaşayacağız ve bunun şartları çok serttir, acımasızdır. Siyasi iktidar kavgalarına müdahil olduğunuz vakit, avcı olayım derken av olursunuz. Bunu ayırmak lazım. Ben bugün siyasi kavgalarla değil, siyasi sistemin değişimiyle ilgili bir kişiyim. Parti tutmak, adam tutmak, bu sığ sularda yüzmekten ziyade, olduğu gibi duran 12 Eylül rejiminin muhalifiyim. Türkiye’de 12 Eylül rejimi yürürlükte. 12 Eylül rejimini değiştirmeyen bir siyasi anlayışla da ister istemez karşı karşıya geliyorsunuz. şeklinde cevap verdi.
 
“DÜN DEVLET ADINA FAŞİZM VARDI, BUGÜN İSE MİLLET ADINA”
 
Sizin gibi başta AK Parti’ye destek vermiş liberal aydınlara bugün ‘Şimdi mi aklınız başınıza geldi’ diyen öfkeli bir kesim var. Bunu bana da söylüyorlar. Ben kendim için pozisyon alan bir adam değilim. Akademisyenlik, yazarlık kişisel çıkar için kullanıldığı vakit kendini inkâr eder. İlkenden vazgeçersen kendinden vazgeçersin. Ne oldu, kötü mü oldu? Askeri vesayet bitmedi ama bir resim çıktı.

Türkiye halkı sosyolojik olarak olması gereken yere doğru sağlıklı bir aşama kaydetti. Şimdi geldiğimiz yerde bu vesayeti kullanmak isteyen bir ekip var. Demokratikleşmek yerine 12 Eylül rejimini, otoriter yapıyı kendi lehine kullanan bir ekip var.

Dün devlet adına faşizm vardı, bugün millet adına. Yaptıkları her işi ‘Millet istedi’ diye yapıyorlar. O zaman referanduma gidelim her seferinde, bakalım doğru mu... Milletvekillerinin saltanatları ömür boyu sürsün diye millet mi istedi? E bunu da aşacağız. Ben parti desteklemiyorum ki, ben Türkiye’deki sistemin değiştirilmesini istiyorum.  (IUE)

Röportajın devamı için tıklayınız…
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com