Altaylı, Atatürk Mason Mu?

Altaylı, Atatürk Mason Mu?
Fatih Altaylı canlı yayında mason üstadı olarak gösterilen isme açık açık sordu: Atatürk mason muydu?
Türkiye'de ilk defa mason derneğinin en büyük üstadı Remzi Sanver, Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı'nın Teke Tek programına katılarak masonluğun bilinmeyen yönlerini anlattı. Fatih Altaylı'ya masonlukla ilgili her şeyi anlatan üstad-ı azam Remzi Sanver, Tanrıya inanan ve entelektüel birikime sahip olan herkesin girebileceğini ifade ederek "Herkes kapımızı çalabilir" dedi. Masonluğa ilk giriş ücretinin bin 950 TL, yıllık aidatın ise 475 TL olduğunu belirten Sanver, Türkiye'de 218 loca ve 15 bin civarında mason olduğunu kaydetti.

Programda Altaylı Atatürk’le ilgili sorular sordu. İşte mason derneğinin en büyük üstadı olarak gösterilen Remzi Sanver’in Atatürk sorularına verdiği o cevaplar:

ATATÜRK MASONLUĞA KARŞI MI?
Atatürk niye masonluğu yasaklıyor? Zararlı diye mi, gizli diye mi, Cumhuriyet'e zarar vereceğini düşündüğü için mi?

Efendim aslında konu Atatürk'ün masonluğu yasaklamış olması değildir. O dönemin Türkiyesi'nin şartlarına baktığımızda 1935'te artan bir faşizm var dünyada, ikinci dünya savaşının eşiğindeyiz. Örgütlü yapıların Türkiye'de varlık şansını daha az bulduğunu görüyoruz. Türk Ocakları da dahil olmak üzere birçok dernek ya kendini kapatıyor ya da kapatılıyor. Şükrü Kaya o dönemin içişleri bakanı da masondur. Bize Türkiye'de artık bu faaliyetleri sürdürmenin mümkün olmadığını söylüyor. Bu bilgi üzerine dernek kendi kendini kapatıyor. Bunu Atatürk'ün masonluğa karşıtlığı olarak görmek mümkün değildir. İstanbul'da yapıldığında Atatürk'e saygılarını sunuyor başarı dileklerini gönderiyor. Atatürk'ün mason karşıtı olması durumunda zaten 35'e kadar sürmesi de mümkün değildi. Masonluğun gizli bir yapı olması zaten mümkün değil.

ATATÜRK MASON MUYDU?
Atatürk'ün mason olup olmadığını bilmiyoruz.

Gerçekten bilmiyor musunuz?
Gerçekten bilmiyoruz... Birisinin mason olduğunu söyleyebilmek için ya bir locanın kayıt defterinde ismi olması lazım ya da localar toplantıların sonunda bir özet yazılır. Bizim elimizdeki belgelerde Atatürk'e dair böyle bir belge yok. Ama Avrupa'daki bazı mason tarihçileri mason listeleri yaparken Mustafa Kemal Atatürk'ü de bu masonlara dahil ederler. Ama böyle bir belge yok, olmadıkça da ?Bilmiyoruz' demek zorundayız.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com