Altaylı'nın ikna turları ne kadar işe yarıyor?

Altaylı'nın ikna turları ne kadar işe yarıyor?
Ortaya dökülen ses kayıtlarının ardından, Başbakan'ın medyadaki çiftliği olduğu iyice aşikar olan Habertürk'ün tepe ismi Fatih Altaylı imaj temizliği peşinde.

CNN Türk ekranlarında 5N1K programı ile günah çıkarmaya başlayan Fatih Altaylı'nın itirafları gündeme bomba gibi düştü. Ancak bu itiraflar ve ikna turları ne kadar etkili oluyor?

FATİH ALTAYLI İKNA EDEBİLDİ Mİ?

Fatih Altaylı, 3 çalışanın işinden olmasına neden olan sağlık haberi, seçim anketi manipülasyonu ve Roboski Katliamı'na kör sağır ve dilsiz duruşları hakkındaki soruları yanıtladı.

Radikal'de yer alan habere göre; Ciner Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Fatih Saraç üzerinden, iktidarın istekleri doğrultusunda seçim anketini manipule ettiği ve bir sağlık haberi nedeniyle üç çalışanını attığı iddia edilen Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, önceki akşam çıktığı CNNTürk’teki 5N1K adlı programda suçlamaları yanıtladı. Altaylı, sağlık haberi sonrası çalışanları korumak için ‘direndiğini’ iddia etse de haberi yapan baldızı dışındaki üç çalışanın işten atıldığını kabul etti. Roboski katliamının yıldönümünde haber yapmadıkları iddiasını reddetti ancak o gün Habertürk’te Balçiçek İlter’in köşesi dışında katliama yer verilmemiş. Altaylı’nın anket manipülasyonuna ilişkin, “Değiştirmedik” savunması, MHP’yi de ikna etmiyor. İşte, tapeler, savunmalar ve durum tespiti...


İDDİA 1: Sağlık haberi skandalı
 
Saraç, Akdoğan, Altaylı görüşmesi

Saraç: Başbakan aradı şimdi, ‘Biz bu kadar gayret edelim, sağ olasın teşekkür ederiz’ dedi, direkt bana.

Altaylı: Allah Allah, aklıma da gelmedi değil sabah görünce.

Saraç: Mehmet Müezzinoğlu’nu hemen ara da, bir demeç al, birinci sayfadan bir girelim, ne olursun. Yani hemen, bir şekilde formüle edelim. Ama çok ağır konuştu. 
 
Saraç: Alo adaş, nasıl yapmak lazım haberi? Sağlık hamlesi diye mi haber yapmak lazım, bu haber üzerine mi haber yapmak lazım?

Altaylı: Bu haber üzerine haber yapmak lazım. Bakanlık diyecek ki, bize ulaşmış bilgi yoktu, olsaydı gereken her şeyi yapardık. Oradaki hekimin, hastanenin hatası diyecek...

Saraç: Mehmet Bey’e ulaşabildi mi sizin ekip?

Altaylı: Arıyorum şimdi, ben arıyorum.
 
Saraç: Alo, editör, haberi yapan üç kişi toptan gitti, bilgin olsun.

Yalçın Akdoğan: Kasıtlı mı yapmışlar?

Saraç: Tabii, gece ikide girmişler.

Akdoğan: Oldu, görüşürüz canım.

Altaylı’nın savunması:

“Bu haber olunca Saraç’ın sözü üzerine ‘Bizde kötü niyet olmaz, arkadaşlar haberi okutmak için böyle bir başlık atmışlar’ dedim. ‘Sağlık Bakanı’nı ararım’ diyorum. Nitekim aradım. ‘Bunu bir komplo olarak algılamayın’ diyorum. Ben işten atmadım ama daha sonra bu arkadaşlar daha üst otoriteler tarafından işten atılmış.”

Durum: 

Habertürk’te 24 Eylül 2013 günü çıkan ‘Bu mu sağlıkta çağ atladığı iddiasında olan Türkiye?’ başlıklı haberden bir gün sonra gazetede, manşetin yanında ‘Bakanlık Sedef için seferber oldu’ başlıklı bir ‘düzeltme haberi’ yapıldı. Üç çalışanın işine son verilirken, yalnızca habere imza atan, Fatih Altaylı’nın baldızı Ceyda Erenoğlu korundu. Altaylı, internet sitesi Medyaradar’dan Alev Gürsoy Cinmen’e röportajında da ‘Başbakan’ın rahatsız olduğu haber nedeniyle işten atılanlar arasında haberi yapan muhabir Ceyda Erenoğlu’nun yer almamasına’ ilişkin “Ne yapayım ‘Baldızımı da kovun’ diye talimat mı verseydim” dedi.

İDDİA 2: Roboski
 
Fatih Saraç-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız görüşmesi

Fatih Saraç: Siz şimdi Sayın Başbakanımızla görüşüyorsunuz. Yani çok geç kalmadan, iyice kara kışa girmeden, orada şimdi... Mesela biz Uludere’yi bu sene görmedik, biliyorsunuz, TV olarak hiç görmedik.

Bakan Taner Yıldız: Doğru.

Saraç: Allah’a şükürler olsun, ne TV ne gazeteden gördük. Kendisi de ona dikkat etmiş. Dedi ki, ‘Ya Fatih bin kişi zor topladılar’ dedi, ‘Medya’ dedi, ‘Bu işin arkasında olmayınca’ dedi, ‘Bin kişi zor topladılar’ dedi. 

Altaylı’nın savunması:

“Uludere 9 sütuna manşet yer aldı. Nasıl bu haber görülmemiş olabilir. Belli ki Fatih Saraç orada Başbakan’a kendini savunmaya çalışıyor.”

Durum:

Altaylı’nın dokuz sütuna manşet dediği haber, ‘Sınırda vahim hata’ başlığıyla yayımlandı. Köylülerin suçlandığı haberde, “Kaçakçılık için Kuzey Irak’a geçen köylüler, teröristlerin yolunu kullanınca F-16’ların hedefi oldu” diye yazıldı. Altaylı da köşesinde, ‘İyi de asker ne halt etsin!’ başlıklı bir yazı yazarak askeri mazur gösterdi. Dahası, Roboski’nin birinci yıldönümünde, Saraç’ın dediği gibi, Habertürk’te habere yer verilmedi. Yalnızca yazar Balçiçek Pamir, Roboski’ye değindi. Gazetenin eski yazarı Amberin Zaman da Roboski hakkındaki ısrarlı yazıları üzerine işine son verildiğini ifade etmişti.

İDDİA 3: Ankette manipülasyon
 
Fatih Saraç ve Fatih Altaylı görüşmesi:

Altaylı: Diyorum ki ben bu anketin BDP ile olan bölümünü ben biraz, anket şirketiyle konuşsam, iki puan yüksek göstersek ne dersin?

Saraç: MHP’ninkini alıp oraya koy.

Altaylı: Kararsızlardan biraz aktarırım, biraz MHP’den aktartırım. Biraz manipülasyon yapayım...

Altaylı’nın savunması:

“Anketle ilgili bant konuşması benim Saraç’la o gün yapmış olduğumuz 3 ayrı konuşmanın ustalıkla montajlanması. Türkçenin akışına uygun mu, ‘Manipülasyon yapayım’ sözü? ‘Değiştireyim’ derim. Şurası doğru: ‘Kararsızların dağıtımıyla ilgili konuşurum’ diyorum. (‘Bu tuhaf değil mi?’ sorusu üzerine?) Tuhaf olmaz olur mu, aşırı tuhaf ama bu benden kaynaklanmıyor. Sen de gazetecisin, yaşıyorsundur. Telefonda ‘hı, hı’ der geçersin. Direndim işte, değiştirmedim ki aynen koydum anketi. Ben eğer o ankette değişiklik yapsaydım bırakırdım bu işi. Herkes biliyor kimin neye, ne kadar direndiğini.”

Durum:
 
Habertürk’te 15 Mart 2013’te yayımlanan ankette; AKP ’nin oyu yüzde 50.7, CHP ’nin oyu yüzde 24.2, MHP’nin oyu yüzde 15.3 ve BDP’nin oyu da yüzde 5 olarak belirtiliyor. Ankete göre Aralık 2002’ye göre AKP aynı oyda kaldı, CHP ve BDP oy kaybetti, MHP ise yükseldi.
Ancak asıl manipülasyonun 2012’de gerçekleştirilen bir ankette yapıldığı söyleniyor. İddialara göre Konsensüs’ün Habertürk için Mart 2012’de yaptığı ankette “Cumhurbaşkanı kim olmalı?” sorusuna halkın yüzde 48.8’i “Abdullah Gül” yanıtı veriyor. “ Recep Tayyip Erdoğan ” diyenler yüzde 16.9’da kalıyor. İki ay sonra Mayıs 2012’deki ankette ise Gül’ün oyları yüzde 20’ye düşerken Erdoğan’ın oyları yüzde 41.8’e yükseliyor.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com