Alternatif tedavi: Masaj

Alternatif tedavi: Masaj
Mevsimsel değişikliklerle birlikte yoğun iş temposundan dolayı oluşan ağrıların tedavisinde kullanılan masajın, insanı zinde tuttuğunu söyleyen uzmanlar, "Masaj sadece rahatlama için değil tedavi amaçlı da kullanıyor" dedi.

Mevsimsel değişikliklerle birlikte yoğun iş temposundan dolayı oluşan ağrıların tedavisinde kullanılan masajın, insanı zinde tuttuğunu söyleyen uzmanlar, 'Masaj sadece rahatlama için değil tedavi amaçlı da kullanıyor' dedi.

Mevsim değişiklikleri ile birlikte yoğun tempoda çalışan insanların çeşitli ağrıları ve sağlık sorunlarının tedavisinde masajın önemli bir yer tuttuğu belirtildi.
Ehil kişilere yaptırılan masajın aynı zamanda önemli bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyen Femme Plast Plastik ve Estetik Cerrahi Merkezi Başkanı Doç.Dr. İbrahim Aşkar, 'Masaj, kısıtlı hareket edenlerin en çok ihtiyaç duydukları ayrıca kadınlarda yaygın olarak görünen selülit (hidrolipodistrofi) tedavisinde kas ve lenf sistemini harekete geçiren, zindeliği sağlayan manuel veya mekanik olarak uygulanan tedavi yöntemidir. Masaj dikkatli ve kontrollü yapıldığında bir çeşit alternatif tedavi yöntemidir' dedi.
Aşırı yorgunluk, yumuşak doku romatizmaları, adale kramplarında, omurga sağlığı ve sırt ağrıları, spor aktivitesi öncesi pasif ısınma ve motivasyon, uykusuzluk, kabızlık, selülit, felçli hastalar ve eklem hastalıkları gibi bir çok rahatsızlıkta masajın tedavi amaçlı kullanıldığını söyleyen Doç.Dr. Aşkar, bu amaçla uygulanan 80 çeşit masajın bulunduğunu belirtti.
Uygulamanın mutlaka ehil kişiler tarafından yaptırılması tavsiyesinde bulunan uzmanlar, masajın kendinizi mutlu etmek, vücudunuzda sizi rahatsız eden sorunlardan kurtulmak için keyifli olduğu kadar etkili bir tedavi yöntemi olduğunu da belirtti. Aşkar, 80 çeşit masaj arasında en çok yaygın olarak bilinenler ve uygulama şekillerini ise şöyle açıkladı:
EN ÇOK BİLİNEN MASAJ ÇEŞİTLERİ
'İsveç masajı : Relax masajı olarak da bilinen batı tekniği ile yapılan en yaygın olan masaj.
Thai masajı : Uzak doğu teknikleri uygulanarak yapılan özel bir masaj.
Spor(sporcu) masajı:Uygulama tekniğinden dolayı genelde sporculara uygulanan kasları ısıtmaya yarayan antrenman öncesi ısınma ,sonrasında adale yorgunluğunu almak için yapılan masaj.
Refleksoloji masajı: Ayaktaki 63 noktaya uygulanan en dinlendirici ve rahatlatıcı. Uzakdoğu'da en yaygın masajdır. Vücuttaki enerji ve sinir noktalarına sinyal gönderen özel teknikler uygulanarak yapılır.
Sıcak taş terapi: Spa olarak da bilinen sıcak taş masajı vücudun belirli noktalarına uygulanarak yapılan rahatlatıcı masaj vücutta biriken yoğun enerjiyi dağıtmada etkili bir terapi olup Uzakdoğu teknikleriyle uygulanır.
Manuel ve mekanik lenf drenaj masajı: Vücuttaki toksin birikimini aşağıdan yukarıya iterek idrar yoluyla atılmasını sağlayan dolaşımı hızlandıran en etkili masaj türüdür. Etkisi ilk uygulamadan sonra etkin halde görülür.vücutda rahatlama ve ödemlerde azalma hissedilir.
Yağ eritme ve selülit masajı: Manuel veya mekanik tekniklerle uygulanan masaj çeşididir. Düzenli olarak uygulandığında etkili bir masajdır. Manuel uygulamada özel içerikler ihtiva eden krem ve losyonlar kullanılır ve lenf drenaj masajındaki gibi aşağıdan yukarıya kas yönün tersine uygulanarak yapılır.
Uygulanan bölgede kızarıklık meydana geliyorsa o bölgede hareketlenme olduğunu gösterir ve sürtünme etkisiyle kan dolaşımı hızlanır . Oksijen açığa çıkar, yağ dokuları harekete geçer. Haftalık en az 2, en fazla 3 günlük 21 seanslık uygulamalarla selülitte, vücut şekillenmesinde, incelmesinde ve sıkılaşmasında farklılık gözlenir. Selülit tedavi ve yağ eritme (yağ kırma) Mekanik uygulamalarda ise AWT (Acustic Wave Therapy), Enfaruj, Selfodyn, Ultrasound ve lifting gibi elektro kozmetik cihazlar kullanır. Bu masaj ve tedavi yöntemleri düzenli olarak uygulandığında etkin hale gelir. Böyle tedavi yöntemleri uygun klinik ve merkezlerde uzman ve doktor kontrollü ise daha verimli sonuçlar alınır. Masaj sadece rahatlama için değil geçmişten bugüne tedavi amaçlı kullanılıyor'.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com