Altı kuşaklık mesleğin son ustası

Altı kuşaklık mesleğin son ustası
Antalya'da 74 yaşındaki bıçak ustası Yusuf Zeki Sapmaz, ailesinin altı kuşaktır sürdürdüğü bıçak imalat ve tamirinde kazancın az olması nedeniyle yeni bir usta yetiştiremiyor- Sapmaz: "İşçi çalıştıracak gücümüz yok. Günümüzde bir işçinin yevmiyesi 50

EYÜP ELEVÜLÜ - Antalya'da 74 yaşındaki bıçak ustası Yusuf Zeki Sapmaz, ailesinin altı kuşaktır sürdürdüğü bıçak imalat ve tamirinde kazancın az olması nedeniyle yeni bir usta yetiştiremiyor.

Kent merkezinde 67 senedir bıçak imalat ve tamiri yapan Sapmaz, altıncı kuşak olarak aile mesleğini devam ettiriyor. Küçük yaşta babasının yanında çalışarak işi öğrenen Sapmaz, kazancın azalmasıyla mesleği sürdürebilecek biri bulamıyor.

Sapmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mesleğe babasının yanında başladığını ve devam ettirdiğini belirterek, "Mesleğe 7 yaşında babamın yanında başladım. Okul döneminde de babamın yanına gidip geldim ve işi öğrendim. Altıncı kuşak olarak bu işi sürdürüyorum" dedi.

Mesleğin önceden daha kazançlı olduğunu ifade eden Sapmaz, şöyle konuştu:

"Bu işte daha önceden muazzam çok para varmış. Ustalar bütün zorluklara rağmen para kazanmışlar. Böylelikle çoluğunu, çocuğunu okutmuşlar. Yapılan işin daha önceden önemi vardı ama şimdi bitti. Fabrikaların da devreye girmesi nedeniyle işler azaldı. Şu anda yaptığımız işler mesleki aşkımızdan dolayı bir lokma yemektir. Bu işi yapmasak bu yaşta kahvehaneye mi gideceğiz, yoksa gezmeye mi? 'Gezmeye gidelim' desek, para yok. En iyisi bu ceremeyi çekmek ve bu işe devam etmek. Çünkü bizim başka davamız yok."

- "Benim ömrüm bitinceye kadar bu iş sürer"

Sapmaz, mesleği bırakacak kişinin olmadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bu işi bırakabileceğim kimse yok. Çocuklarım mühendis, öğretmen oldu. Buraya gelip de bu karanlığın içine kimse girmeyecek. Sadece benim ömrüm bitinceye kadar bu iş sürer. 'Mesleğin son ustasıyız' diyebiliriz. Çünkü tek başımına çalışılmıyor. İşçi çalıştıracak gücümüz yok. Günümüzde bir işçinin yevmiyesi 50 lira, benim yevmiyem daha da az. Bu durumda kimseyi yetiştiremiyoruz. Sadece kendi evine ekmek götürebiliyorsun. Bundan dolayı ne işçi çalıştırabiliriz, ne para kazanabiliriz, ne de bir başka kişinin mesuliyetini alabiliriz. Bu duruma imkan yok."

Muhabir: Eyüp Elevülü
Yayınlayan: Nevbahar Kabaklı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com