Altı Nokta Körler Derneği'nde bilgisayar kursu

Altı Nokta Körler Derneği'nde bilgisayar kursu
Altı Nokta Körler Derneği Uşak Şubesi ile İŞKUR'un ortaklaşa hazırladığı 'Görme Engellileri İstihdam ve Bilgisayar Eğitimi' projesi kapsamında dernek üyesi 20 görme engelli vatandaş bilgisayar kursu görecek.

Altı Nokta Körler Derneği Uşak Şubesi ile İŞKUR'un ortaklaşa hazırladığı 'Görme Engellileri İstihdam ve Bilgisayar Eğitimi' projesi kapsamında dernek üyesi 20 görme engelli vatandaş bilgisayar kursu görecek.
Altı Nokta Körler Derneği Uşak Şubesi'nde iki grup halinde gerçekleştirilecek ve 180 saat sürecek olan proje kapsamında oluşturulan bilgisayar laboratuarının açılışını Uşak Valisi Özdemir Çakacak gerçekleştirdi. Proje kapsamındaki laboratuar açılışına Vali Özdemir Çakacak'ın yanı sıra Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkanı Avukat Süha Sağlam, AK Parti İl Başkanı Hilmi Alper ve dernek üyeleri de katıldı.
Proje kapsamında derneğe alınan ve 85 bin TL'ye mal olan görme engellilere yönelik bilgisayarlar İŞKUR tarafından alındı. Proje kapsamında gerçekleştirilen açılışta Vali Özdemir Çakacak, “Görme engelli vatandaşlarımızı acımak yerine fırsat vermeliyiz”dedi. İŞKUR ile dernek arasında hazırlanan projenin önemine değinen Vali Özdemir Çakacak, “Engelli vatandaşlarımızın toplumdaki hak ettiği yeri almasını, sorunlarının çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Engelli vatandaşlarımızı acımak yerine fırsat tanımalıyız. Altı Nokta Körler Derneği Uşak Şubesi'ni hazırladıkları proje nedeniyle tebrik ediyorum. Proje kapsamında eğitim görecek görme engelli 20 vatandaşımızın kursu başarı ile tamamlayacağını umut ediyoruz”dedi.
Altı Nokta Körler Derneği Uşak Şube Başkanı Serkan Çiğdem ise derneği kurduklarında 5 üyenin olduğunu bugün ise 50 kişiye ulaştıklarını ifade ederek, “Altı Nokta Körler Derneği'nin 33. şubesini ilimizde açmıştık. İlk başladığımızda 5 kişi olan üye sayımız bugün 50'ye ulaştı. Kısa süre içinde engelliler için çeşitli çalışmalar yapmayı başardık. Proje kapsamında 20 arkadaşımıza bilgisayar kursu vereceğiz. Görme engellilerin bilgisayarla tanışması 1990'lı yıllara dayanıyor. Görme engelliler konuşan program sayesinde her türlü dilekçesini yazabilmekte, her türlü bilgiyi ulaşabilmekte ve kitap okuyarak ders notlarını hazırlayabilmektedir. Görme engellileri beyaz baston ne kadar özgürleştirdiyse bilgisayarda o kadar özgürleştirmiştir”dedi.
UŞKUR Uşak İl Müdür Vekili Dr. İsmail Taşçı ise proje kapsamında kursların bugün başlayarak 30 Ağustos günü sona ereceğini ifade ederek toplam 180 saat süreceğini bildirdi. Dr. İsmail Taşçı, kurs için alınan bilgisayarların İŞKUR tarafından karşılandığını da ifade ederek kursa katılan görme engelli vatandaşlara günlük 15 TL para verileceğini ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com