Altın alacaklar dikkat!

Altın alacaklar dikkat!
Dolandırıcılar ucuz fiyattan sahte ya da düşük ayar altın satarken, kuyumcular sahte ile gerçeği zor ayırt ediyor

En güvenilir yatırım aracı olarak görülen altının yıldızı parladıkça, sahtecilerin yaratıcılığı da bir o kadar arttı! Özellikle son dönemde altın fiyatlarının rekor kırmasını fırsat bilen dolandırıcılar, kazançlarını artırmak için harekete geçti. Parasını altına yatırmak isteyen vatandaşları hedef seçen dolandırıcılar, ayarı düşük ya da sahte altını değerinin altında bir fiyattan gerçek altınmış gibi satmaya çalışıyor.

Vatandaşların yanı sıra sarrafları da kandırmak için fırsat kollayan dolandırıcılara karşı alarma geçen kuyumcular, önemli uyarılarda bulunuyor. Sarraflık yapan Mehmet Kuşdemir, altın fiyatındaki artışların vatandaşların parasını almak isteyen dolandırıcıların iştahını açtığını söyledi.

'ŞOK YAŞIYORLAR'
Kuşdemir, "Özellikle biriktirdiği parasını altına çevirmek isteyen ya da bayram sonrası düğün yapacak vatandaşları hedef seçen dolandırıcılar, altın suyuna batırılmış ya da ayarı düşük altınları gerçekmiş ama piyasa fiyatının altında satıyormuş gibi davranarak, vatandaşları kandırıyor" dedi. Altının gerçek ya da sahte olduğunu anlamayan vatandaşların bozdurmak için kuyumcuya gittiğinde büyük şok yaşadığını belirten Kuşdemir, şöyle konuştu: "Altın fiyatlarının çok arttığı bu dönemde vatandaşlarımız ve sarraflar bu tür dolandırıcılara karşı daha dikkatli olmalı ve birkaç lira kâr edeceğim diye paralarını bu tür insanlara kaptırmamalı."

KUYUMCULAR BİLE ANLAYAMIYOR
 Gerçek altınla sahte ya da ayarı düşük altın arasındaki fark çok zor anlaşılıyor. Vatandaşların bunu anlamasının mümkün olmadığını söyleyen kuyumcular, kendilerinin de bu ayrımı yapmakta zorlandığını belirtiyor. Sahteciliği çözmek için altın birkaç işleme tabi tutuluyor. Ancak bu sayede gerçekliği belli oluyor. Bu nedenle altın alacaklara bildikleri yer ve kişilerden alışveriş yapmamaları öneriliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com