Altın balonu patladı mı?

Altın balonu patladı mı?
Düşüş bugün de sürüyor. Kritik seviye 1.700 dolar! Gram altın 100 liranın altında..

New York Emtia Borsası'nun Comex bölümünü yöneten CME Grubu, altın teminatlarını yüzde 27 yükselterek, bu ay ikinci artırımını yaptı. FED beklentisine bir de bu gelişme eklenince altının ons fiyatında sert bir düşüş yaşanmasına neden oldu. Altın son günledeki kayıplarıyla son 3 yılın en sert düşüşünü yaşamışı oldu. Buna benzer bir düşüş en son Aralık 2008'de görülmüştü.

Tabii buna paralel içeride de fiyatlarda hızlı bir geri çekilmeyi görüyoruz. Altın fiyatının 1.700 dolar/ons sınırına kadar düşüş yaşaması 24 ayar gram altını 100 liranın da altına çekti. Bugün gram altın  bankalardan 98 liradan alınırken, 95.2 liradan satılabiliyor. Çeyrek altın ise 162 liraya kadar geriledi. Cumhuriyet altın ise 647 liradan satılıyor.

TEMİNAT ARTTI
CME Grubu, vadeli altın sözleşmelerini satın alıp sürdürmek için gereken teminat miktarını bu ay ikinci kez artırdı. 100 onsluk spekülatif bir altın pozisyonu oluşturmak için gereken teminat miktarı yüzde 27 artırılarak, 7,425 dolardan 9,450 dolara çıkarıldı. Altının sürdürme teminatları da yüzde 27'lik artıştan nasiplendi ve 5,500 dolardan 7,000 dolara yükseltildi.

CME Grubu, teminat artışıyla, Çin'in en büyük fiziki altın piyasası Şanghay Altın Borsası'nın ardından gitti. Şanghay Altın Borsası da 23 Ağustos'ta teminatları yükseltmişti.

Aralık vadeli altın kontratları dün ons başına 1,755.90 dolara kadar geriledi. 23 Ağustos'ta 1,917.90 doları görmüş olan vadeli altın kontratları dün, yüzde 5.6 değer kaybederek Mart 2008'den bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

1.700 DOLAR KRİTİK SEVİYE
Bugün ise altındaki düşüş sürüyor altının ons fiyatı 1.710 dolar seviyelerinde. Bu seviyelerin aşağı yönlü kırılması altının 1.600'lü seviyelere gelmesini tetikleyebilir. Uzmanlara göre, 1.700 doların üzerinde tutunacak altın yükseliş eğilimini koruyabilecek. Yapılan düzenlemeye ve düşüşlere rağmen yükseliş ihtimali daha yüksek görünüyor. Çünkü global ekonomiye yönelik kronik sorunlar henüz giderilememiş ve tam bir güven ortamı oluşturulamamış durumda. Bu yüzden altın bir miktar gerilese de uzmanlar, 1.650-1.700 dolar arasından alım yapılabileceğini söylüyor. Yani Dolar/TL kurunun 1.76'da sabit kalacağını varsayarsak uzmanlara göre gramı 93-96 liradan altın alımı yapılabilir.

Altın daha önceki düzeltmesini 1.730 dolardan çevirmişti. Yani 1.800 doları test eden altın kâr realizasyonuyla düzeltme yaşamış ve bu 60-70 dolarlık bir düşüşü beraberinde getirmişti. Satışlar bu seviyede karşılanırken yükseliş hız kazanmış ve 1900 dolar/ons görülmüştü. Fakat altında son 3 gündür yaşanan düşüş 200 doları da (yüzde 11) aştı. 1.917 dolara kadar çıkan altın, bugün vadeli işlemlerde 1.705 doları gördü.

FED AÇIKLAMASINA DİKKAT!
Jackson Hole'de yapılacak Fed yaz toplantılarının açılışında konuşacak olan Fed Başkanı Ben Bernanke'nin riske girmeyeceği tahmin ediliyor. ABD Merkez Bankası Fed'in ev sahipliğinde dünya Merkez Bankalarını bir araya getirecek Wyoming'deki Jackson Hole'daki toplantılar yarın başlıyor. Ancak Fed Başkanı Ben Bernanke, toplantıdan yeni bir tahvil alım programı sinyali bekleyen yatırımcıları hayal kırıklığına uğratabilir.

Eğer buradan piyasaları rahatlatacak bir karar çıkmaz ve hisse senetleri tekrar satış baskısına girerse altının yeni bir yükseliş trendi yakalaması muhtemel. Ayrıca, Avrupa'daki sorunların hâlâ çözülmemiş olması ve yine Euro Bölgesi'nden gelebilecek negatif bir hareket altında yeni bir rallinin habercisi olabilir. Çok kritik bir dönemden geçerken verilerin ve açıklamaların an be an takibi ve analizi çok daha önem kazanmış durumda.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com