Altın çetesine ince ayar

Altın çetesine ince ayar
Kahramanmaraş ve İstanbul'da ürettikleri sahte altınları yurdun çeşitli yerlerinde piyasaya süren 18 kişilik çete düzenlenen eş zamanlı operasyonla çökertildi.

Kahramanmaraş ve İstanbul'da ürettikleri sahte altınları yurdun çeşitli yerlerinde piyasaya süren 18 kişilik çete düzenlenen eş zamanlı operasyonla çökertildi.
İstanbul'un ardından Türkiye'nin en çok altın işlenen merkezi olan Kahramanmaraş'ta, sahte altın ticareti yapan bir çete çökertildi. Edinilen bilgiye göre, Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, 4 üyesi kadın olan çetenin, İstanbul ve Kahramanmaraş'taki atölyelerinde ürettikleri sahte altın bilezik ve kolyeleri Kilis, Bartın, Kütahya, Antalya, Mersin, Sakarya ve Kocaeli'nde piyasaya sürdüklerini tespit etti. Çete üyelerini takibe
alan polis, yaklaşık 5 ay süren çalışma boyunca üyelerin kuyumculara sattıkları sahte altınları tek tek topladı. Tüm hazırlıkların tamamlanmasının ardından önceki gün çete üyelerine eş zamanlı operasyon için düğmeye basıldı. Operasyonda, çete lideri M.T. (40), İstanbul sorumlusu Ç.İ. (27), çete üyelerinin ulaşımını sağlayan İ.Ç. (27), O.Ş. (31), U.Ö. (30), T.K. (31), M.E. (27), İ.K. (23), K.A. (30), A.Ö.K. (18), F.K. (40) H.K. (30) ve çetenin bayan üyeleri B.K. (26), F.B. (35) Ç.K. (21) ve E.Ç. (79)
gözaltına alındı. Bu arada çete faaliyetlerine katıldığı belirlenen H.A.'nın (46) Mersin'de Ö.B.'nin (32) ise Kahramanmaraş'ta başka suçlardan yakalanarak tutuklandığı belirlendi.
Operasyonlarda piyasa değeri yaklaşık 250 bin TL olduğu öne sürülen 124 adet sahte altın bileklik, 7 adet zincir kolye, 51 adet kolye ucu, bir adet sarı renkli bilezik, sahte altınları hazırlamada kullanılan 6 adet demir kalıp, 26 adet sert kauçuktan yapılmış kalıp ve 3 adet mühür kalemi ele geçirildi.
Bu arada çete lideri M.T.'nin üretilen sahte altınlara kendisinin ve sevgilisinin isimlerinin baş harflerinden oluşan E.M.T. markası koyduğu, çete üyelerinin evli veya nişanlı çift görünümüyle kuyumcuları dolandırdıkları belirlendi.
Zanlılar emniyetteki işlemlerinin ardından, Türk Ceza Kanunu'nun 220. Maddesi gereğinde "Suç işlemek için örgüt kurmak, yönetmek, suç işlemek için kurulmuş örgüte üye olmak, örgüt adına suç işlemek, dolandırıcılık ve piyasaya sahte altın sürmek" suçlarından hazırlanan dosyayla birlikte adliyeye sevk edildi. Çetenin bazı kadın üyelerinin adliyeye sevk edildikleri esnada gözyaşlarını tutamadıkları, bazılarının ise basın mensuplarına yönelik, "çekin nasıl olsa iş çıktı size" dedikleri gözlendi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com