Altın fiyatları neden düşüyor?

Altın fiyatları neden düşüyor?
Ünlü spekülatör Soros’un altına dayalı yatırımlarında ciddi satış yaptığının ortaya çıkması, altının onsunu 1.600 dolara indirdi. Altının ons fiyatı 1.611 dolar ile son 6 ayın en düşüğüne geriledi.

Herkes altında 2 bin dolarlı fiyatları görmeyi beklerken altın adeta paraşütsüz düşüyor. Altının ons fiyatı dünkü sert satışların sonunda uzun bir aradan sonra 1.600 dolar sınırına dayandı.
 
Altın vadelerinde yaşanan sert düşüş, ABD’li finans spekülatörü ve liberal girişimci George Soros’un, altın destekli borsa yatırım fonlarındaki (ETP) hisselerini azaltmasına neden oldu.
 
Bloomberg haber ajansı, Soros’a ait yatırım şirketi Soros Fund Management’ın, dünyanın en büyük altına dayalı yatırım fonu olan SPDR Gold Trust’ta sahip olduğu 227 milyon dolar değerindeki 1.3 milyon adet hissesini 31 Aralık itibarıyla önceki 3 aya göre yüzde 55 azaltarak 600 bin hisseye düşürdüğünü yazdı.
 
Hisselerin değeri 97.2 milyar dolar olarak açıklandı. Oysa şirketin 2’nci ve 3’üncü çeyrek verileri, Soros’un altının cazibesine kapıldığı yönünde izlenimlere neden olmuştu.
 
Soros Fund Management, 2’nci çeyrekte ETF SPDR Gold Trust’taki yatırımlarını 3 ay öncesine oranla 2 kat arttırarak 884 bin 400 hisseye yükseltmişti. Soros’a ait şirket, 3’üncü çeyrek verilerini açıkladığı Kasım ayında ise dünyanın en büyük altına dayalı borsa yatırım onundaki yatırımlarını yüzde 49 arttırdığını duyurmuştu.
 
1992 ‘de yaşanan Kara Çarşamba ekonomik krizi sırasında bir günde 1 milyar dolar kazanarak ‘İngiliz Bankalarını Soyan Adam’ unvanını kazanan Soros’un altına yaklaşımındaki ani değişim, piyasalarda yarattığı endişe, dün, altının onsunun yüzde 0.3 kayıpla 1.630.60 dolara, 4 Ocak’tan bu yana gördüğü en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu. Altın varlıklarını azaltan bir diğer milyarder yatırımcı da Louis Moore Bacon oldu.
 
Cumhuriyet Altını 1 günde 19 lira gerileyerek, 634 TL’den 615 TL’ye düştü.
 
Türkiye’nin dış ticaret dengesinde önemli bir iyileşme sağlayan İran’a altın ihracatı bundan sonra zor görünüyor. ABD’nin 6 Şubat’ta aldığı kararların ardından yeni yaptırımların doğalgaz karşılığı altın ticaretini neredeyse imkansız hale getirdiği belirtiliyor. Türkiye bir süredir en büyük ikinci doğalgaz tedarikçisi olan İran’a ithal ettiği doğalgazın bedelini Halkbank’taki hesaplara TL olarak ödüyordu. İran da bu nakdi kullanarak Türkiye’den altın alıyor ve Dubai üzerinden ülkesine sokuyordu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com