Altın kritik sınırı geçti

Altın kritik sınırı geçti
Piyasalar, Almanya Anayasa Mahkemesi'nden gelen iyi haber ve ABD Merkez Bankası'ndan (Fed) gelecek olumlu beklentilerle yükseliyor.
Bu haberlerle altının onsu 1.740 doları aşarak son altı ayın en yükseğine çıkarken, euro, dolar karşısında 1.29'u görerek dört ayın zirvesini gördü. Altının gramı ise içeride kritik olarak görülen 100 TL'nin üzerine çıktı.
 
Almanya Anayasa Mahkemesi'nin Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) yapılacak katkı ile ilgili şartlı onay vermesi piyasalara olumlu yansıdı. Mahkeme, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) tahvil alımına yapılan itirazı redderken, ESM'ye yapılacak katkının belirli koşullara bağlı olarak onaylanmasına karar verdi.
 
Diğer taraftan Fed'in bugün başlayacak olan iki günlük toplantısından yeni bir parasal genişleme açıklaması çıkabileceği beklentisi piyasaların yükselişine katkı yaptı.
 
Uzun süreden beri yukarı yönlü seyreden Avrupa borsalarında yüzde 1'e varan yükselişler görülürken, içeride İMKB'nin buna tepkisi sınırlı kalıyor. İMKB düne göre 0.1'lik yükselişle 68 bin puanın hemen üzerinde bulunuyor.
 
Asya borsalarında da genelde yükseliş seyri gözlemlenirken, Japonya'da Nikkei 225 Endeksi günü yüzde 1.7 yükselişle kapattı.
 
ALTININ GRAMI 100 TL'Yİ AŞTI
 
Fed'in açıklayacağı yeni bir tahvil alım programı beklentisi özellikle altın tarafında etkili oluyor. Onsu 1.740 doları gören Aralık teslimi külçe altın son altı ayın en yükseğini görürken, Eylül başına göre de yaklaşık yüzde 3 primli bulunuyor. Altının gram fiyatı içeride de 100.6 TL'den satılıyor. Cumhuriyet altını ile çeyrek altın ise sırasıyla 660 TL ile 167 TL'den satılıyor.
 
Diğer tarafından para piyasalarında euro tarafında hareketli bir seyir izlenmeye devam ediyor. Hem Almanya'dan gelen olumlu açıklama, hem FED'in tahvil alımıyla piyasaya daha fazla dolar sürme ihtimali hem de Moody's'in dün ABD'yi kredi notu konusunda uyarması euroyu, dolar karşısında dört ayın zirvesi olan 1.29'e çıkardı.
 
Pariteye paralel olarak dolar içeride 1.80 seviyesine yaklaşırken, euro da 2.3180'e yakın seyrediyor. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com