Altın Portakal sahiplerini buldu

Altın Portakal sahiplerini buldu
49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda "En İyi Film" ödülü, Macar Yönetmen Krisztina Deak'ın "Aglaya-Aglaja" adlı filmine verildi.

Piramit Kongre ve Fuar Merkezi'nde düzenlenen kapanış galası ve ödül törenine katılan sanatçılar, törenin yapıldığı salona kırmızı halıdan geçerek geldi.

Sanatçılara vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da törene eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile katıldı. Kılıçdaroğlu'na Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve oyuncu İlyas Salman eşlik etti.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Ali Sunal'ın sunuculuğunu üstlendiği gecede konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, festival süresince günahı ve sevabıyla ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyledi. Jüri üyelerine ve sanatçılara teşekkür eden Akaydın, "Daha demokrat bir Türkiye'de zulme son vererek ve hepsinden önemlisi barış içinde yaşamak için Antalya halkının sesini buradan güçlü bir sesle haykırmak istiyorum" dedi.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

Festival kapsamında yapılan Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda "En İyi Film" ödülü, Macar yönetmen Krisztina Deak'ın son filmi "Aglaya-Aglaja"nın oldu. "Aglaya-Aglaja" aynı zamanda, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Uluslararası En İyi Film Ödülü'nü de aldı.

Yarışmada "Jüri Özel Ödülü" ve "Gençlik Jürisi Ödülü", Gürcü yönetmen Rusudan Chkonia'nın ilk uzun metrajlı çalışması "Keep Smiling-Gülümse"ye verildi.

Polonyalı yönetmen Maciej Zak'ın "Supermarket-Süpermarket" adlı filminde rol alan Marian Dziedziel'e de "En İyi Performans" ödülü verildi.

Menekşe'den Önce'ye "Toplumsal Vicdan" ödülü

Gecede Soner Yalçın'ın yönettiği, ancak tamamlayamadığı için Halide Didem Kurt tarafından tamamlanan "Menekşe'den Önce" adlı belgesel filme "Toplumsal Vicdan" ödülü verildi.

Filmin Sorumlu Yapımcısı Halide Didem Kurt, "Aslında ben bu filmin zorunlu yapımcısıyım" diyerek sözlerine başladı. Filmi tamamlamanın kendileri için bir görev olduğunu belirten Kurt, "Umarım Soner Yalçın'ı iyi ifade edebildik. Değerli jüri, festival komitesi, aynı şekilde önemsediğiniz ve bizi onurlandırdığınız için teşekkür ederim" dedi.

Kurt daha sonra Soner Yalçın'ın Silivri Cezaevi'nden gönderdiği mektubu okudu.

Ödülü vermek için sahneye gelen yazar Mine Kırıkkanat da filme ödül vermekten onur duyduğunu belirterek, "Madımak'tan Silivri'ye, düşünce özgürlüğüne reva görülen tahammülsüzlük, ülkemizde değişmedi. Eskiden Madımak zamanında yakıyorlardı, şimdi Silivri'ye tıkıyorlar" diye konuştu.

Halkın Portakalı, Kısa Film ve Belgesel ödülleri

Halkın Portakalı ödülünü Müsemma adlı ekibin "Sessiz Çığlık" adlı filmi aldı. "En İyi Kısa Film" ödülünü, Rezan Yeşilbaş'ın "Sessiz" adlı filmi kazandı. Bu dalda Abdurrahman Öner'in yönettiği "Buhar" adlı filme de "Jüri Özel Ödülü" verildi.

İnan Temelkuran ve Kristen Stevens'ın birlikte yönettikleri "Siirt'in Sırrı", "En İyi Belgesel", Zeynep Oral'ın yönettiği "Ben, Sen, O...", "En İyi İlk Belgesel" seçildi. Ebubekir Çetinkaya'nın yönettiği "Yuva" adlı belgesele de "Jüri Özel Ödülü" verildi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com