Altın Portakal'da bol mesajlı gece

Altın Portakal'da bol mesajlı gece
Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin kapanış törenine mesajlar damgasını vurdu.

Altın Portakal Film Festivali'nin Cuma gecesi gerçekleşen ödül töreninde, En İyi Film ödülünü “Güzel Günler Göreceğiz” adlı film kazandı. “Zenne” filminin 5 Altın Portakal kazandığı gecede ödüller kadar mesajlar da konuşuldu.

'ZENNE' CİNSİYET AYRIMCILIĞINA KARŞI

“Zenne”nin yönetmenleri M. Caner Alper ve Mehmet Binay, “Projemize destek için Kültür Bakanlığı'na başvurduğumuzda, filmimizin destek vermeye uygun olmadığı cevabını aldık. Bugün aldığımız ödülün, ilahi bir adalet olduğuna inanıyorum. Din, dil, ırk, cinsiyet fark etmeksizin aynı Tanrı'nın çocuklarıyız. Dürüstlük bazen öldürebilir, Ahmet Yıldız kardeşimiz bu yüzden öldürüldü. Kimliklerimizi saklamadan yaşayabileceğimiz bir Türkiye hayal ediyoruz” dediler.

“Güzel Günler Göreceğiz” filmiyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü alan Nesrin Cevadzade, ödülünü Sovyetler yıkıldıktan sonra dünyanın dört bir yanına dağılan bütün güzel ve yalnız kadınlara adadığını söyledi. “Yürüyüş” filminin ödülünü alan yapımcısı ve senaryo yazarı Selamo (Abbülselam Kılgı) “Kürtçe film yaptığımız için festivalde kendimizi öteki gibi hissettik” dedi. 12 Eylül dönemine tokat atmak istediklerini söyleyen Selamo, “Yıllardır bu ülkede Kürtlerin dili ve müzikleri yasaklandı, asimile edildi. Şimdi bunlar kabul ediliyor, ne yazık ki 30 yıl önce bunu kabul edebilseydik her şey farklı olurdu. Birbirimizi ötekileştirmeden kardeşçe yaşamak istiyoruz” şeklinde bir konuşma yaptı.

“Geriye Kalan” ile En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Devin Özgür Çınar “Bu ödülü bu ülkede kendini öteki olarak hisseden ve hissettirilen herkes adına alıyorum” dedi. “Zenne”deki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü paylaşan Tilbe Saran konuşmasında şunları söyledi: “Bu ödül vicdana gitti. Oynadığım karakterin adı Sevgi'ydi, bu ödül sevgiye gitti. Sanat toplumun vicdanıdır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com