Altın Portakal'da muhteşem gece

Altın Portakal'da muhteşem gece
Altın Portakal Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülleri sahiplerini buldu. 49. Altın Portakal’da 17’ncisi sunulan 'Yaşam Boyu Onur Ödülleri'ne Türk sinemasına katkılardan dolayı usta oyuncular Salih Güney, Meral Zeren, Güler Ökten, yapımcı Necip Sarıcı

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından 6-12 Ekim 2012 tarihleri arasında düzenlenen 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin onur ödülleri, festival kapsamında özel gecede sahiplerini buldu. Festivalin her sene artan bir heyecanla devam ettiğini ve 49’a ulaştığını belirten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı, AKSAV Şeref Üyesi Mustafa Akaydın, “Diğer sanatçılarımızla yarın kortejde birlikte olacağız. Çok güzel bir 49. festival olacağına inanıyorum. Tüm bölge halkına bu güzellikleri yaşatmaya çalışıyoruz. Mizah, muhalefet ve demokrasinin daha hoş görülü karşılandığı bir dünyanın geçeceği günler diliyorum” dedi.

SANATTA SOSYAL SORUMLULUK ÖDÜLÜ

Konuşmanın ardından ödüllerin verilmesine geçildi. 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Sanatta Sosyal Sorumluk Ödülü, ünlü oyuncu Türkan Şoray’a verildi. "Sultan", ödülünü Akaydın’ın elinden aldı. Akaydın ödülü verirken, “Türkan Şoray’ı böyle duygulu ve heyecanlı görmek beni mutlu etti. Ödül, Atatürk Cumhuriyeti’nin gerçek sultanına” dedi.

Duygulu anlar yaşadığını ve sanatçı olmanın çok güzel bir duygu olduğunu belirten Türkan Şoray ise, “Hepinizi önce kalbimle kucaklıyorum. Burada bulunmanın bir kere çok farklı bir anlamı var. Daha sinemaya yeni başladığımda ilk düzenlenen Altın Portakal Film Festivali’nde ‘En iyi kadın oyuncu’ ödülünü aldım. Buna o zaman ben de şaşırdım. Nasıl oldu diye. Altın Portakal, çok farklı duygular uyandırıyor” ifadelerini kullandı.

ONUR ÖDÜLLERİ KONSERİ ÖMÜR GEDİK’TEN

Onur ödüllerinin verildiği gecede Ömür Gedik, başta unutulmaz filmlerin müzikleri olmak üzere yerli-yabacı birçok şarkı seslendirdi. Kazım Koyuncu’ya ait olan ve Av Mevsimi filminin müziği ‘Hadi Gidelim’ isimli şarkıyı Gedik, Cem Özer ile birlikte söyledi.

MÜSTEŞAR YARDIMCISINA ALKIŞLI PROTESTO

Onur ödüllerinin ilki yönetmen Duygu Sağıroğlu’na verildi. Ödülü vermek için sahneye Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Fatih Şahin çağırıldı. Fatih Şahin, Altın Portakal’ın temellerinin Avni Tolunay döneminde atıldığını ve bugün gelinen nokta itibarıyla Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ettiğini söyledi. Şahin, “Böyle bir festivale katılmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Festivalin elde etmiş olduğu başarılar, bakanlığımız tarafından ilgi ile takip ediliyor. Desteklerimiz festivale devam ediyor ve edecektir” diye konuştu. Şahin’in konuşması devam ettiği sırada salondan alkışlar yükselmeye başladı. Alkışlı protesto devam ederken Şahin, konuşmasını teşekkür ederek sonlandırdı. Kültür veTurizm Bakanlığı Müsteşarı Fatih Şahin, ödülü daha sonra yönetmen Duygu Sağıroğlu’na verdi.

ALKIŞLI PROTESTO VALİNİN KONUŞMASINDA DA SÜRDÜ

Festivalde bir diğer ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’, usta oyuncu Güler Ökten’e layık görüldü. Ödülü vermek için Antalya Valisi Ahmet Altıparmak sahneye çağrıldı. Altıparmak, dünyanın en güzel şehrinde misafirleri konuk etmekten büyük memnun olduğunu ve festivalin Antalya’nın tanıtımı ve Türk sinemasının endüstriyelleşmesine büyük katkı sağladığını belirttiği sırada, salondan yine alkışlı protesto sesleri yükseldi. Konuşmasını yarıda kesmek zorunda kalan Altıpramak, ödülü Güler Ökten’e verdi ve sahneden indi.

Yaşam boyu emeğin değerine inandığını belirten Ökten, “Böyle değerli bir ödülle emeğe sahip çıkan herkese teşekkür ediyorum. Çocukların ölmediği, barışın egemen olduğu, harcanan tüm emeklerin karşılık bulduğu günler fazla uzakta değildir” dedi.

MACAR YÖNETMEN ISTVAN SZABO UNUTULMADI

Macar Yönetmen Istvan Szabo da 'Yaşam Boyu Onur Ödülü'nün sahibi oldu. Konuşmasında bir filmi en iyi yapanın, hareket eden bir yüzü vermek olduğunu belirten Szabo’ya, ödülünü Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı olan Hülya Avşar verdi.

ONUR ÖDÜLÜ MERAL ZEREN’E

Onur ödüllerinin bir diğeri ise, Sümer Tilmaç’ın elinden Meral Zeren’e verildi. 1952 yılında Adana’da doğan, ortaokulda bir süre okuduktan sonra tahsilini yarım bırakıp 14 yaşındayken sahneye çıkan Meral Zeren, “Bu ödülü şuanda hayatta olan ya da olmayan aynı sahneyi paylaştıklarıma armağan ediyorum. Tek dileğim savaş olmasın” diye konuştu.

47 YIL SONRA ALTIN PORTAKAL’DAN SALİH GÜNEY’E BAŞKA BİR ÖDÜL

47 yıl önce Altın Portakal’dan ödül alan usta oyuncu Salih Güney’e bu sefer, Yaşam Boyu Onur Ödülü takdim edildi. Güney, “Bu ödül bana inanılmayacak mesajlar verdi. Aradan geçen 47 yıldan sonra bu ödül gurur verici. Mesleğe yeni başlayan, kızan, küsen, dargın olanlar; sanatta dargınlık, kızgınlık yoktur. Kimin ne olacağı hiç belli olmaz. İlerlediğin zaman şöhret olur. Farkı açar. Bizi yönetenler, reklamların, dizilerin oyuncuları size sesleniyorum; en kısa zamanda Sinema Oyuncuları Sendikası’na üye olmalarını istiyorum” dedi. Güney’e ödülünü Selda Alkor verdi.

YÖNETMEN NECİP SARICI’YA ÖDÜLÜNÜ TİJEN PAR SUNDU

Ödülünü Tijen Par’dan alana yönetmen Necip Sarıcı ise, “Antalya adına çok çok teşekkür ediyorum. Ben bu ödülü stüdyodaki emekçilerine, torunlarıma, eşime, Türk halkına ve Cumhuriyet’e armağan ediyorum” dedi.

SON ÖDÜL EROL BATI BEKİN’E

Törenin son ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ Türk sinemasının ünlü ışıkçılarından Erol Batı Bekin’e verildi. Sanatçı Deniz Türkkale’nin elinden ödülü alan Bekin, “Bu mesleğe 50 yılımı verdim. 50 yılın karşılığı olarak bu ödülü aldım. Bu ödülü bana layık gören kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum. Genç sinemacı arkadaşlarımızı, örgütlenmeye ve sendika üyesi olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

YILDIRIM ÖNAL ANISINA ÖZEL ÖDÜL

1999 yılından itibaren gerçekleşen usta yönetmen Yıldırım Önal anısına özel ödülü ise, sinema ve tiyatro oyuncusu Işık Yenersu layık görüldü. Yenersu’ya ödülünü veren Cihat Tamer, “Ülkemizin üzerinde kara bulutlar bulunuyor. ‘Ben böyle sanatın içine tükürürüm’ diyen büyüklerimiz var. Sayın büyüklerimize rağmen yarım asrı devirmeye çalışan film festivali yaşıyorsak, sanata baş koymuş gençler sayesinde 2023, hatta 2071’e kadar yaşayacağız” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 50 yıl önce konservatuarda öğrenciyken sahnede Kleopatra ve Sezar adlı oyunu oynadığında arkadaşlarının kendisine gelip, ‘Yıldırım Önal geldi. Oyunu izledi ve seni de çok beğendi’ dediğini belirten Işık Yenersu, “’Beni işletiyorlar’ dedim. ‘Gelmiş olabilir ama bizi seyretmez. Seyretse de beğenmez’ dedim. Yıllar sonra Önal, Sezar’ı oynuyor. Haber geldi, ‘Önal seni Kleoparta oyununa istiyor’ diye. O benim için mitolojik tanrıydı” dedi. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com