Altın Portakal'da Yokum!

Altın Portakal'da Yokum!
Kültür Bakanı'ndan Kusturica tepkisi...

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay "Kusturica'ya tepki olarak ben de Altın Portakal'da yokum" dedi.

Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne damgasını vuran olay, Bosna Hersek'te soykırımın yapıldığı Srebrenitsa'daki kadın dernekleri ile ülkedeki sinemacı ve yönetmenlerin ünlü yönetmen Emir Kusturica'nın festivale davetini protesto etmesiyle başladı. Türkiye'deki Bosna Hersek Dostları Vakfı da, "Kendi halkına ihanet etmiş birinin ülkemize sokulmasını kabul edemiyoruz" açıklamasında bulundu.

Kusturica, Bosna katliamında sistematik olarak tecavüze uğrayan Boşnak kadınları ile ilgili olarak, 'Bu meseleyi lüzumundan fazla abartıyorsunuz. Hamile kalanlar kürtaj olur' demiş büyük tepki çekmişti.

'BAL' PROTSTO ETTİ, BAŞKAN GERİ ADIM ATMADI
Kusturica'nın Bosna Savaşı ile ilgili bu açıklamaları nedeniyle kendisine öfkeli olan çevrelerin tepki verdiği bu davete, sert bir tepki de Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı kazanan 'Bal' filminin ekibinden geldi. Altın Ayı ödüllü filmin ekibi, Altın Portakal Film Festivali'ne katılmayacaklarını açıkladı.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ise şu şekilde konuştu:

''Sayın Kusturica o zamanlarda yanlışlıklar yapmış olabilir. Muhtemelen Türkiye'ye olan ilgisinde son dönemde pişmanlık duygusu da olabilir. Böyle bir durumu insanca, hoşgörüyle değerlendirmek lazım. Biz sanatçının dünyasını sadece sanat değeri açısından değerlendiririz. Zaman zaman Altın Portakal Film Festivalleri siyasi anlamda kışkırtma, sömürü konusu yapılmıştır. Zannediyorum böyle bir olayla daha karşıyayız. Ben de bir kışkırtma yapayım: Habur sınır kapısında birkaç ay önce teröristleri büyük alkışlarla, hakim ve savcılarımızla kabul edecek kadar hoşgörülü bir ülke, bundan 15 sene önceki bir olaydan dolayı, dünyanın çok değerli bir sanatçısına ırkçı, şovenist, aşırı milliyetçi bir yaklaşım içerisinde olamaz.''

Aynı zamanda Kusturica'yı festivale davet eden Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) Başkanı da olan Akaydın, "AKSAV yıllardır siyasetin dışında sanatın içinde tavır almıştır. AKSAV'ı ilgilendiren Emir Kusturica'nın sanatçı kişiliğidir" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com