Altın Portakal'ın Dünü Bugünü!

Altın Portakal'ın Dünü Bugünü!
47'nci Altın Portakal Film Festivali'nde 71 film yarışacak..

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, 9 - 14 Ekim 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalde bu yıl 14 uzun metrajlı, 25 kısa metrajlı ve 20 belgesel film yarışacak. Türkiye’nin en eski ve uzun soluklu film festivalinin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise 12 film Altın Portakal’ı almak için mücadele edecek.

9-14 Ekim 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, 9 Ekim Cumartesi akşamı saat 21.00’de, Atatürk Kültür Parkı’ndaki açılış töreniyle başlayacak. Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin hazırladığı mini bale gösterisiyle açılacak olan tören, özel bir gösteriye ev sahipliği yapacak. Emir Kusturica ve tekno-rock grubu “No Smoking”, hareketli koreografileri ve özgün performanslarıyla renkli bir geceye imza atacak. Kusturica filmleri arka performansta bu geceye eşlik edecek. Ebru Akel ve Kıvanç Tatlıtuğ’un sunacağı gecede Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü, Yıldırım Önal Anı Ödülü ve Sinema Emek Ödülü de sahiplerine verilecek.

KORTEJDE ÜNLÜLER GEÇİDİ
Halkın beyazperdenin ünlü yüzleri ile buluşma ve kucaklaşma şöleni olarak tanımlanan geleneksel festival korteji, 10 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek. Kortej Atatürk Kültür Merkezi’nden (AKM) başlayıp Büyükşehir Belediyesi önünde sona erecek. Korteje bu yıl özel çocuklardan oluşan “Tomurcuk Perküsyon Grubu” ve “Anadolu Ateşi” davulcuları da eşlik edecek. Ayrıca Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün “Korsan’a Hayır” projesine destek amacıyla kortejde konuya ilgi çeken özel tasarımlar ve materyaller dağıtılması planlanıyor.

EN İYİ FİLME 330 BİN TL
En İyi Film
330 bin TL
En İyi Yönetmen 50 bin TL
En İyi Senaryo 30 bin TL
En İyi Görüntü Yönetmeni 30 bin TL
En İyi Müzik 30 bin TL

ULUSLARARASI JÜRİ
Bahman Ghobadi (Yönetmen)
Emir Kusturica (Yönetmen)
Raymond Phathanavirangoon (Festival Danışmanı-Yapımcı)

JÜRİ ÜYELERİ
Jüri Başkanı: Kadir İnanır (Oyuncu)
Tomris Giritlioğlu (Yönetmen)
Meral Okay (Senaryo Yazarı)
Hüseyin Kuzu (Senaryo Yazarı)
Meltem Cumbul (Oyuncu)
Gökhan Kırdar (Müzisyen)
Atilla Dorsay (Sinema Yazarı)
Zinos Panagiotidis (Yapımcı)
Prof. Dr. Mehmet Rıfkı Aktekin (AKSAV temsilcisi)

DOKUZ YÖNETMENİN İLK FİLMİ
“Sinema ve toplumsal etkileşim” temasıyla gerçekleştirilecek olan 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne bu yıl 47 film başvurdu. Biket İlhan, Bülent Vardar, Deniz Yavuz, Engin Ayça, Ulaş Cihan Şimşek, Vildan Atasever ve Ziya Öztan’ın oluşturduğu ön jüri, 15 filmi ulusal uzun metraj kategorisinde yarışmaya değer gördü. Bunlardan dokuzu yönetmenlerin ilk filmi olma özelliği taşıyor. 'Bal' filmi ise diskalifiye edildi. İşte bu yıl Altın Portakal’ı almak için yarışacak filmler:

- Atlı Karınca (İlksen Başarır)
- Çakal (Erhan Kozan - ilk filmi)
- Çoğunluk (Seren Yüce - ilk filmi)
- Gişe Memuru (Tolga Karaçelik - ilk filmi)
- Gölgeler ve Suretler (Derviş Zaim)
- Hayde Bre (Orhan Oğuz)
- Kağıt (Sinan Çetin)
- Kar Beyaz (Selim Güneş - ilk filmi)
- Kavşak (Selim Demirdelen - ilk filmi)
- Press (Sedat Yılmaz - ilk filmi)
- Saç (Tayfun Pirselimoğlu)
- Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak (Ali İlhan - ilk filmi)
- Siyah Beyaz (Ahmet Boyacıoğlu- ilk filmi)
- Zefir (Belma Baş - ilk filmi)

ÖDÜLLER 14 EKİM’DE DAĞITILACAK
Festivalde bu yıl 14 uzun metrajlı, 25 kısa metrajlı ve 20 belgesel film yarışacak. Türkiye’nin en eski ve uzun soluklu film festivalinin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise 12 film Altın Portakal’ı almak için mücadele edecek. Festivalin kapanış ve ödül töreni, 14 Ekim Perşembe akşamı Cam Piramit’te yapılacak. 47. Altın Portakal ödüllerinin sahiplerini bulacağı gecede ünlü sanatçı Özcan Deniz sahne alacak. Pınar Altuğ ve Tamer Karadağlı’nın sunuculuğunu yapacağı gecede Özcan Deniz’e klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici ve Orhan Şallıel yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşlik edecek.

KAYIP FİLMLER DE FESTİVALDE
Altın Portakal, “Pelikülün İzinde” programı çerçevesinde, sinema tarihinin kayıp filmlerini gün ışığına çıkarıyor, Türk sinema tarihine yeni sayfalar ekliyor. Bu başlık altında bu yıl dört film Altın Portakal izleyicisiyle buluşacak. Tarihin tozlu raflarından gün yüzüne çıkarılan “Enis Aldjelis / Doğunun Çiçeği” adlı filmin 93 yıl sonra ilk kez Altın Portakal’da gerçekleştirilecek gösterimine ise ünlü müzik grubu Baba Zula sine-konserle eşlik edecek.

'BAL' DİSKALİFİYE EDİLDİ
Altın Portakal’da yarışacak olan Semih Kaplanoğlu’nun Altın Ayı ödüllü 'Bal' filmi, Adana Altın Koza Film Festivali’nde en iyi film seçilerek ödül aldığı için Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden diskalifiye edildi. Diskalifiyeye gerekçe olarak Altın Portakal’ın kuralları gösterildi. Kural gereği; Türkiye’nin herhangi bir festivalinde en iyi film seçilen eser, Altın Portakal’a katılamıyor.

KEMAL SUNAL’I ANMA GECESİ
Bu yıl festival kapsamında Kemal Sunal için özel bir gece düzenlenecek. Sunal, ölümünün 10’uncu yılında Altın Portakal’da bir kez daha yüreklere kazınacak. Farklı sanat dallarını içinde barındıran Altın Portakal Film Festivali’nde ayrıca 11 sergi, 13 panel ve söyleşi, imza günleri, atölye çalışmaları, çalıştaylar, konserler, açık hava sinema gösterimleri ve cezaevinde film gösterimleri yapılacak. Antalyalıların senaryosunu yazacağı, yöneteceği ve rol alacağı amatör filmlerin yarışacağı “Halkın Portakalı” etkinliği de bu yıl ikinci kez gerçekleştirilecek.

MÜJDAT GEZEN’E 50. YILINDA ÖDÜL
15’inci kez düzenlenecek olan Onur Ödülleri töreni, 12 Ekim Salı akşamı Cam Piramit’te gerçekleştirilecek. Gecede, Türk sinemasına yaptığı katkılarından dolayı Ertem Göreç (yönetmen), Safa Önal (senarist), Gülşen Bubikoğlu, Nur Sürer, Metin Akpınar ve Zeki Alasya’ya “Yaşam Boyu Onur Ödülü” verilecek. Yıldız Kenter “Yıldırım Önal Anı Ödülü”, Necmettin Çobanoğlu da “Sinema Emek Ödülü” ile ödüllendirilecek. Bu yıl ilk kez verilecek “Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü”nün sahibi ise Müjdat Gezen olacak.

HABERTÜRK / SONER ÖZCAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com