'Altın Portakal'lar sahiplerini buldu! /VİDEO

'Altın Portakal'lar sahiplerini buldu! /VİDEO
Bu yıl 48'incisi düzenlenen festivalde Altın Portakallar sahiplerini buldu!

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle, Antalya Kültür Sanat Vakfı'nın (AKSAV) düzenlediği 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Gecede, en iyi film ödülünü 'Güzel Günler Göreceğiz' alırken, 'Zenne' ise, en çok ödül toplayan film oldu.

Cam Piramit'te düzenlenen 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali ödül törenine Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akaydın ve Yeşilçam'ın unutulmaz isimleri ile yeni nesil oyuncu ve yönetmenler katıldı.

Sunuculuğunu Berna Laçin ve Ufuk Özkan'ın yaptığı gecede, sahne alan ünlü sanatçı Dilek Koç ve Yunan sanatçı Areti Ketime söylediği şarkılarla davetlilere unutulmaz bir akşam yaşattı.

"BİR DAHA DARBE VE SANSÜR OLMASIN"

Gecenin açılış konuşmasını yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, selden dolayı biraz kederli hafta geçirdiklerini belirterek,"48. Altın Portakal yönünden dolu bir hafta oldu. Antalya halkı sanatçıları 48. kez sevgiyle karşıladı.

Gelecek Altın Portakallarda kadınların, aydınlarımızın, bilim adamlarımızın olduğu bir portakallar diliyorum. Bir daha Türkiye'de darbe sansür görmeden görüşmek üzere hepinize güle diyoruz" diye konuştu.

Gecede ilk ödül, Halkın Portakalı kategorisinde Antalya'nın mahallerinde çekilen,' Kevgir' filmine gitti. En İyi Kısa Film ödülünü ise, Turan Balkan yönetmenliğindeki 'Doğa' filmi aldı.

Belgesel dalında ise En İyi İlk Belgesel ödülü, 'Oğlunuz Erdal','Geçmiş Mazi Olmadı' filmine verildi. En İyi Belgesel Film ödülünü ise, 'Bedensiz Ruhlar' aldı. Uluslararası Uzun Metrajlı En İyi Film ödülünü 'Sınırda' filmi aldı.

SİYAD ÖDÜLLERİNİN EN İYİ FİLMİ, 'ZENNE' OLDU

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Uluslararası Uzun Metrajlı FilmYarışması'nda En İyi Film ödülünü İran yapımı 'Güle Güle' aldı. SİYAD Ulusal Uzun Metraj filmi ise 'Zenne' seçildi. Ödül töreninde konuşan 'Zenne' filminin yönetmeni, Caner Alper, belki bir daha bu sahneye çıkamayacağını belirterek, "Böyle bir filmle festivale katılmayı bile düşünmezken, cesaret edemezken bizi seçtiler. 13 filmden biri olarak bizi yarıştırdılar. Kültür Bakanlığı'ndan 'Zenne' ile ilgili 'Desteklemeye uygun bulunmamıştır'
yazısını almamızın üzerinden iki yıl geçti. Dünyanın her yerinden, bu senaryoda anlatılanlara inanamayan, ama bunun bir dava olduğuna inanan pek çok sanatçıyla bir araya geldik ve filmi bitirdik. Ahmet Yıldız, bir yaz akşamı evinin önünde 7 kurşunla öldürüldü. Gıyabında yargılanan kişi öz babası ve yakalanamıyor. Bakanlığın uygun bulmadığı filmimizle aldığımız bu ödülle içimde ilahi adalet umudu yanıyor. Sözde namuslarını temizlemek için gözlerini kan bürümüş töre katillerinin tam karşısında kızının veya oğlunun önünde etten duvar ören aileler olacağını umut ediyorum. Tıpkı bizim ailelerimiz gibi" dedi.

Filmin diğer yönetmeni Mehmet Binay da, 'Devletin nefret cinayetlerinin önüne geçmek için caydırıcı cezalar getirmesi gerekir. Türkiye'nin bulunduğu coğrafyadaki "yegane hoşgörü ve demokrasi" ülkesi olmasıdır. Bizler hepimiz din, ırk, dil ve cinsiyet fark etmeksizin aynı Tanrı'nın çocuklarıyız. Bizim filmimiz diyor ki, dürüstlük bazen öldürebilir. Evet bizim arkadaşımız Ahmet'i ve daha nicelerini öldürdü. Ama biz diyoruz ki, (İlk önce hayatta kalmaya çalışın). Bu ülkede cesur insanlar da yaşayabilir.
Kimliklerimizi saklamadan yaşayabileceğimiz bir Türkiye hayal ediyoruz" diye konuştu.

Bu yıl ilk kez seçilen Antalya Kent Konseyi En İyi Film Ödülü, 'Can' filmi ile Raşit Çelikezer'e verildi. Avni Tolunay Özel Ödülü'nü 'Canavarlar Sofrası' filmi ile Ramin Matin aldı. Behlül Dal Juri Özel Ödülü'nü ise, 'Lüks Otel', 'Can', 'Öngörüye Ağıt', 'Fedakar' adlı filmlere verildi. Ulusal Film Yarışmasını dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü 'Zenne' filmindeki rolü ile Erkan Avcı kazandı.

Ulusal Uzun Metraj En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü 'Güzel Günler Göreceğiz' filmindeki rolü ile Nesrin Cavadzade ve 'Zenne' filmindeki Tilbe Saran paylaştı. Cavadzade, ödülünü Sovyetler dağıldıktan sonra dünyaya yayılıp yaşama mücadelesi vermeye çalışan kadınlara adadı.

En iyi sanat yönetmeni kategorisinde ödül 'Yürüyüş' filmine verilirken, En İyi Kurgu ödülü de 'Güzel Günler Göreceğiz' filmine gitti.

En İyi Film Müziği ödülünü 'Yürüyüş' filmine giderken En İyi Görüntü Yönetmeni ödülü 'Lüks Otel' ve 'Zenne' filmi arasında paylaştırıldı.

EN İYİ KADIN OYUNCU ÖDÜLÜ 'GERİYE KALAN''A GİTTİ

Festivalin en önemli ödüllerinden En iyi Erkek Oyuncu ödülünü 'Behzat Ç' filmi ile Erdal Beşikçioğlu kazandı.

En İyi Kadın Oyuncu ödülünü 'Geriye Kalan' filmindeki öteki kadın rolüyle Devin Özgün Çınar aldı. Çınar konuşmasında," Çok heyecanlıyım. Karşınızda bayılmamaya çalışacağım. Ben bu filmde öteki kadını oynadım. Ve bu benim çok hoşuma gitti. Bundan sonra öteki olan her rolü oynamayı çok isterim. Bu ödülü öteki olan ve hissettirilen herkes adına alıyorum" dedi.

EN İYİ FİLM ''GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ''

Festivalde En İyi Senaryo Ödülü, 'Güzel Günler Göreceğiz' filmine gitti. En İyi Yönetmen ödülünü ise 'Geriye Kalan' filmi ile Çiğdem Vitrinel aldı. Vitrinel, ödülünü kadın yönetmen Handan İpekçi verdi. En İyi İlk Film ödülünü ise Zenne aldı. Festival Jüri Özel Ödülü kategorisinde ise ödülü 'Nar' adlı film ile Ümit Ünal aldı.

Festivalin en merak edilen ödülü olan En İyi Film ödülünü ise, usta oyuncusu Müjde Ar açıkladı. 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Film Ödülü'nü 'Güzel Günler Göreceğiz' filmi aldı. Film ekibi sahneye çıkarak davetlileri selamlarken, ödEası ve yakalanamıyor. Bakanlığın uygun bulmadülü, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak verdi.

Ödülü alan Yönetmen Hasan Tolga Pulat, filmlerine 2 ile 2.5 yıl arasında emek verdiklerini dile getirerek," Çok büyük onurdu bizim için. Bana inanan herkese teşekkür ediyorum. Çok zor şartlarda çok keyifli çalıştık" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com