“Altın rekora koşuyor, düğün yapanlar 14 ayara yöneliyor”

“Altın rekora koşuyor, düğün yapanlar 14 ayara yöneliyor”
Eskişehir Kuyumcular Odası Başkanı Ercan Arıyürek, Dünyada altın fiyatlarının artmasıyla özellikle düğün yapacak olan kişilerin 14 ayar altına yöneldiğini söyledi.

Eskişehir Kuyumcular Odası Başkanı Ercan Arıyürek, Dünyada altın fiyatlarının artmasıyla özellikle düğün yapacak olan kişilerin 14 ayar altına yöneldiğini söyledi.

Oda başkanı Arıyürek, sağlam yatırım olarak görülen altına ilginin fazla olduğunu ve altının ons fiyatının günden güne arttığını belirtti.
Arıyürek, 'Artış Türkiye'de neredeyse dakikalık artışlara neden olabiliyor. İki hafta 130 TL civarında satılan çeyrek altın şu an 142 TL civarında satılıyor. Şu an 22 ayar altının gramı 80 TL, yarım altın 279 TL, civarında satılıyor' dedi.
Türk halkının altını takı olarak değil bir yatırım aracı olarak gördüğünü ifade eden Arıyürek, 'Türk halkı olarak eline toplu para geçen vatandaşlarımız parayı en güvenilir yatırım aracı olarak gördüğü altına yatırmayı tercih ediyor. Dünya ve özellikle Avrupa piyasalarındaki belirsizlikler dolar, EURO ve borsayı güvensiz ve dalgalı bir hale getiriyor. Halkımız da bunu görerek en sağlam yatırım aracı olarak gördüğü altına yönelmeyi tercih ediyor. 1 yıl önce altın alanlar şu an yüzde 100'e yakın kazanç sağlamış durumda' diye konuştu.
Altındaki yükselişin özellikle düğün yapacak vatandaşları olumsuz etkilediğini ifade eden Arıyürek, 'Bizim geleneklerimizde düğünlerde evlenecek kişilere altın takma vardır. Bu, genç çiftin geleceğine yatırımdır. Ancak altın fiyatlarının rekor düzeylerde artması, düğün yapacakları kara kara düşündürüyor. Ellerindeki parayla altın almak isteyen vatandaşlar ya alacakları takıların adedini azaltıyor ya da 22 ayar yerine daha ucuz olan 14 ayar altını tercih ediyor. Özellikle geline set takmak isteyenler, 22 ayar bir setin yarı fiyatına denk gelen 14 ayar setleri tercih ediyor. Bilezik alacaklar ise eskiden 10 tane bilezik alacak vatandaş artık 4-5 tane alabiliyor. Ya da elindeki eski altınları getirip yenileriyle gramı gramına takas etmeyi uygun görüyor. Son zamanlarda bazı sarraflar tarafından uygulanan kredi kartına taksit imkanı ise düğün yapacaklara farklı bir alternatif olarak sunuluyor. Bir tanıdığının düğününe giden vatandaşlar artık altın yerine para takmayı tercih ediyor' şeklinde konuştu.
Geçmişte bazı insanlar veya düğün sahipleri kuyumculardan emanet altın alarak, düğünden sonra getirdiklerini de söyleyen Arıyürek, bu gidişle o dönemler geri gelecek beklentisi içerisinde olduklarını da sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com