Altın uçuşa geçti!

Altın uçuşa geçti!
ABD'nin not indirimi kararı sonrası piyasalara satış gelirken, gelişmelerden karlı çıkan yine altın yatırımcıları oldu.

Güvenli liman altının onsu 1,715 dolarla rekor kırarken, içeride Cumhuriyet Altını 650 liraya, çeyrek altın ise 158 liraya çıktı.

Uzun süredir yükseliş trendinde olan altın, not indirimi kararı sonrası tedirginliğin bugün de yüzde 3'ten fazla değer kazandı. Değerli madenin fiyatı daha sonra hafif geri çekilerek spot piyasada 1,700 dolar gördükten sonra şimdi 1,710 dolar seviyesinden işlem görüyor.
 
Kapalıçarşı'daki sarrafla hem dolar hem de altındaki hızlı harketlerden dolayı fiyatların çok oynak bir seyir izlediğini belirtiyor.

Son oluşan fiyatlara göre Cumhuriyet Altını 650, çeyrek altın 158, gram altın ise 96 liradan satılıyor.
 
PİYASALARIN İLK TEPKİSİ SERT OLDU
 
YENİ HEDEF 1,750 DOLAR

 
Troy Kıymetli Madenler Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Taşdelen, altında tarihi rekorlara gelinmesiyle yeni psikoloji seviyeleri oluştuğunu ve önümüzdeki seviyenin de 1,750 dolar olduğunu söyledi.
 
Taşdelen şöyle konuştu:

"Altın ilk işlem saatlerinde itibaren Asya tarafında 1,715 dolarla tarihi rekorunu kırdı. Şimdi Avrupa devreye girecek. Altın fiyatlarında belli hedeflere yaklaşıldıkça yeni hedefler ortaya konuluyor. Bundan sonraki psikoloji sınırın 1,750 dolar olacağını düşünüyorum.
 
Küresel piyasalarda ABD ile birlikte Avrupa ile ilgili tartışmalar da süreci tetikliyor. Her anlamda bir güven bunalımı yaşanıyor. Altın da bu nedenle yükseliyor. Yeni rekorlar göreceğine inanıyorum. Bu ay içerisinde 1,750 doları göreceğini tahmin ediyorum."
 
Taşdelen ayrıca küresel ekonomide oluşan yavaşlama beklentisinin petrol başta olmak üzere diğer emtialarda düşüşe neden olabileceğini ancak altının yatırım amaçlı olarak görülmesi nedeniyle bundan etkilenmeyeceğine dikkat çekti.
 


 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com