Altın ve Euro yabancı piyasalarda yükselişte

Altın ve Euro yabancı piyasalarda yükselişte
Altın, bir ayki en büyük kazancını genişletirken euro da 3 haftanın en güçlü seviyesinden işlem görüyor.

Avrupalı politikacıların borç krizini çözeceğine dair iyimserliğin Euro'yu altın fiyatını en çok etkileyen para birimi olan dolar karşısında yukarıya taşıması ile altın bir ay içindeki en büyük kazancını genişletiyor.

Spot altının onsu Singapur'da yerel saat ile 12.11'de 1,681.38 dolardan işlem görmeden önce yüzde 0.5 kadar tırmanarak 23 eylülden beri en yüksek seviye olan 1,684.63 dolara ulaştı. Altın, dünse yüzde 2.4 sıçradı. Aralık teslimli altın vadelileri yüzde 0.7 artışla 1,682.70 dolara ulaştı.

"Altın, doların düşüklüğünden besleniyor." diyen Commonwealth Bank of Australia analisti Lachlan Shaw,"Piyasalar daha iyi bir Avrupa Birliği duyarlılığından yükseliyor." yorumunda bulundu.

Çin devlet fonunun ülkennin en büyük bankalarının hisselerini satın aldığını açıklamasının Asya hisselerini ve yüksek getirili varlıkları desteklemesinin ardından euro neredeyse 3 haftanın en güçlü seviyesinden işlem görüyor. Alman Şansölye Angela Merkel ve Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy haftasonu yaptıkları ortak açıklamada Avrupa'nın borç krizinin hafifletecek bir planın 3 hafta içinde açıklanacağını belirttiler.

Euro dün New York'ta 21 eylül tarihinden beri en güçlü seviye olan 1.3699 seviyesinde değdikten sonra 1.3626 - 1.3642 aralığında seyretti. Çin'in devlet işletmesi iolan Huijin Yatırım Ltd., küresel ekonomik krizden dolayı dört bankanın değerinin düşmesi sebebiyle bankaların hisselerini satın almaya başlayacaklarını açıkladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com