Altında büyük tehlike

Altında büyük tehlike
Kapanan kuyumcu ve altın atölyesi sayısı yüzde 40'lar seviyesinde...
İZMİR Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uça, altın fiyatları yükseldikçe satışların azaldığını, bugüne kadar kapanan dükkan ve atölyelerin oranının yüzde 40'ları bulduğunu söyledi.
 
Altın fiyatları zirve yaparken kuyumculuk sektörü dibe vurmaya başladı. Altının son yıllardaki yükselişine bağlı olarak ülke genelinde kapanan dükkan ve atölyelerin oranının yüzde 40'ları bulduğunu belirten İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uça, fiyatların her artışında işlerinin daha da geriye gittiğini söyledi. Uça, "Yükseliş ile birlikte altın takılara olan talep de azalıyor. Alabilen ise 22 ayar altın bileziğe benzeyen ve daha ucuz olan 20, 18 ve hatta 8 ayar bileziklere rağbet ediyor" dedi.
 
Yılmaz Uça, altın zirveye çıktıkça kardan değil artık sermaden yemeye başadıklarılarını anlattı. Uça, "Kiralar, elektrik, su paraları, işçi ücretlerinden oluşan maliyetler sürekli artıyor. Bunları karşılamakta güçlük çekiyoruz. Altın fiyatları düştüğünde talep artıyor, kar etmeye başlıyoruz. Vatandaş vitrindeki altını görünce, fiyatlar arttıkça bizim kar ettiğimizi düşünüyor. Biz tam tersini yaşıyoruz. Çünkü yükselen fiyatlar nedeniyle talep gelmiyor" diye konuştu.
 
'MARKETLERDEN ALTIN ALMAYIN'
 
Yılmaz Uça, gıda ürünü satan marketlerin de çeyrek altın sattıklarını belirtti. Uça, "Vatandaşı uyarıyorum. Çünkü marketlerden aldıkları çeyrek altınların kar marjları yüksek. 20- 25 TL daha fazla para ödüyorlar. Satarken de aynı şekilde kaybediyorlar. Kuyumcu çeyrek altından 1- 2 TL kar ediyor. Kredi kartı ile alışveriş yapanlar takside böldürenler komisyon da ödüyorlar. Rekabet denetimi yapılsa marketler altın satmaz. Yasal boşluklardan faydalanıyorlar" dedi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com