Altında korkutan senaryo

Altında korkutan senaryo
Enflasyonun hızı göz önünde bulundurulduğunda altının ons bazında 800 dolara kadar yani yüzde 40 daha gerileyebileceği iddia edildi.

Altın üzerine çalışması bulunan ve Duke Üniversitesi Profesörü Campbell R. Harvey, enflasyon hızı göz önünde bulundurulduğunda, değerli metalin daha fazla düşüş alanı olduğunu söyledi.
 
Haziran vadeli altın kontratları dün ons başına 1,387.40 dolardan fiyatlanarak, Mart ayı TÜFE değerinin 5.97 katına eşit seyretti. Altının bu ay yüzde 13 değer kaybetmesine rağmen Vadeli altın kontratları/TÜFE oranı, 1975′te Comex piyasasında vadeli işlemlerin başlamasından bu yana ki ortalaması 3.35′in üzerinde seyrediyor.
 
ABD’deki Ulusal Ekonomi Araştırmaları Ofisi’nin araştırmacılarından da olan Harvey, insanların altındaki çok sert satışlardan bahsettiğini, ancak düşüşün aslında o kadar da kayda değer olmadığını savundu.
 
Altın-TÜFE oranının tarihi ortalamasını yakalaması için ons fiyatının 800 dolara kadar gerilemesi gerekiyor. Harvey, özellikle daha fazla yatırımcıların altın ETP fonlarındaki hisselerini satmasıyla, bunun zamanla olabileceğini öngördü.
 
Fiyatta büyük değişiklikler olması için talep tarafında çok fazla hareketin gerekmediğini söyleyen Harvey, bunun altın arzının göreceli olarak sabit olmasından kaynaklandığının altını çizdi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com