Altında şok öngörü

Altında şok öngörü
Fed'in kararları doğrultusunda yükselen altın, kar satışlarıyla iç piyasalarda 105 liraya kadar yükselebilir.
Para ve altın piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de, son parasal genişlemelere bakıldığı zaman, parasal genişlemenin pek bir işe yaramadığının görüldüğünü savundu.
 
85 MİLYAR DOLARLIK BİR GENİŞLEME OLACAK
 
Özellikle istihdam kanadında ABD tarafında bir düzelme olmadığını, bu bakımdan özellikle son 3 ayda oluşan bu olumsuz ortamın Fed’den yeni bir parasal genişleme beklentisi oluşturduğunu dile getiren Yıldırımtürk, ”40 milyar dolarlık mortgage tahvillerinin geri alımı yapılacak. Bu, piyasaya bir noktada para vermek anlamına geliyor. Ayrıca kısa vadeli tahvillerin uzun vadeli tahvillerle değiştirilmesi çerçevesinde bu sene sonuna kadar da devam edecek. Aylık bazda oradan piyasaya 45 milyar dolar verilecek. 40 milyar dolar da mortgage tahvilleriyle verilecek. Doğal olarak bu, 85 milyar dolarlık bir genişleme olacak” ifadelerini kullandı.
 
Bu parasal genişlemenin daha önce olduğu gibi piyasalarda spekülatif bir zemin oluşturduğuna dikkati çeken Yıldırımtürk, zaten elinde yüklü miktarda para bulunduran spekülatörlerin, piyasayı şimdi yeni parayla daha iyi speküle edebileceğini söyledi.
 
Fed’in bu kararının seçim atmosferinde piyasa dostu görünmek için verildiğini vurgulayan Yıldırımtürk, bu kararlar açıklandıktan sonra altının onsunun dün bin 735 dolardan bir anda bin 775 dolara kadar yükseldiğini anımsattı.
 
ALTININ GRAMI 105 LİRAYA KADAR YÜKSELEBİLİR
 
Zorunlu alımlar dışında tasarruflar çerçevesinde içerde altınla ilgili çok fazla bir talebin olmadığını anlatan Yıldırımtürk, şunları kaydetti: ”Kar amaçlı satışlar ve ihtiyaç karşılığı satışlar daha çok etkili. Bu nedenle altının dış piyasa fiyatıyla kilogram bazında dış piyasaya göre 150 dolar aşağıda işlem gördüğünü görüyoruz. İçerde dolarla şekillenen fiyatıyla altının gramı 100 ile 103 lira arasında bu günlerde dalgalı bir seyir izleyecek diye düşünüyorum.
 
Altının onsu bin 800 dolar seviyelerine geldiği zaman içerde gramı 105 lirayı görebilir ama altın fiyatının yükselmesinin içerde enflasyona yansıması da var. Merkez Bankası buna dikkat edecektir. Dövizdeki oynaklığı mümkün olduğu kadar sabit tutabildiği takdirde ve içerideki oynaklık dışarıya göre daha az olduğu takdirde altına olan ilgi devam edecektir. O yüzden altının 105 lira olması dışarıya bağlı ama ben çok kısa vadelerde bu seviyede olacağını tahmin etmiyorum. Ama uzun vadede örneğin Amerikan seçimleri sonrasında yeni tedbirler alınır, bu piyasalar tarafından beğenilmezse, spekülatif hareketlerle bu seviyeler görülebilir.” 
 
Çıtak Döviz ve Kıymetli Madenler’den Cüneyt Alkan ise, Avrupa Birliği’nin parasal genişlemesi ile Amerika’nın parasal genişlemesinin altın fiyatlarını yükselttiğini dile getirdi.
 
HAFİF BİR GERİLEME OLABİLİR
 
Altın fiyatlarındaki gerilemenin belki düzeltme olursa yaşanabileceğini belirten Alkan, ”Hafif bir gerileme olur ama sonra tekrar toparlayacağı kanısındayım” dedi.
 
Fed Başkanı Ben Bernanke’nin ucu açık bir genişleme yaptığını anımsatan Alkan, sözlerini şöyle tamamladı: ”Daha ne kadar genişleyeceği bilinmiyor. Ayda 40 milyar dolardan bahsetti. Ama bunun kaç ay devam edeceği, ne kadar süreceği belli değil. O yüzden önümüzü göremiyoruz. Piyasa şu anda sağlam görünüyor. Bu bir yerde bizi olumsuz etkileyecek. Şu anda altının gramı 102-103 lira bandında. Dolar-TL bir miktar geriledi. Altın fiyatlarındaki değişim parasal genişlemeye bağlı olarak yaşanacaktır. Tahminin 250-300 milyar dolardan bahsediyorlardı. Genişleme bu miktarın altında olursa, zaten şu anda bu fiyatlar satın alındı, tahminim bu fiyatlar bir süre daha gider. Sonra geri geleceğini tahmin ediyorum.” (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com