Altını olanlar dikkat!

Altını olanlar dikkat!
Altın fiyatları yılbaşından bu yana yüzde 6’ya yakın değer kaybetti. Ünlü yatırımcı Soros, altın için “artık güvenli liman değil” dedi.

Son yılların ‘güvenli liman’ı altının onsu 1.575 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Ünlü yatırımcı George Soros, ‘Altının güvenli liman özelliği yok oldu” dedi. Geçen yıl yüzde 7 prim yapan altının onsu, yılbaşından bu yana yüzde 6’ya yakın değer kaybetmiş durumda.
 
5 Eylül 2011’de 1.922 dolarla tarihi seviyesini gören altının onsunun tekrar zirveye ulaşıp ulaşmayacağı merak ediliyor. Global ekonomilere son dönemde güven duyulması altın fiyatlarının yönünü aşağı çevirmiş durumda.
 
Öte yandan, fiziksel talep de zayıf. Yatırımcılar, hisse ve dolara yöneliyor. Bu nedenle altın fiyatları da değer kaybediyor.
 
Uzmanlara göre, global ekonomilerde sorunların daha da derinleşmesi, ülkeler arasında çatışmaların yaşanması gibi gelişmeler altın fiyatlarını yukarı taşır.
 
Altın fiyatlarının yükseliş yönünde işlem görebilmesi için 1.620-1.630 dolar seviyesi önemli. Uzmanlar, onsun 1.620 doları aşmadıkça düşmeye devam edeceği uyarısında bulunuyor.
 
“ALTIN ARTIK GÜVENLİ LİMAN DEĞİL”
 
Ünlü yatırımcı George Soros, euro krizi sırasında altının güvenli liman olma özelliğinin “yok olduğunu” savundu. Hong Kong’daki ‘South China Morning Post’ gazetesine bir röportaj veren Soros, “Altının en güvenli liman olması gerekirdi. Ancak geçtiğimiz sene euro para birimi çökmeye yaklaşınca altın da düştü, çünkü insanlar bir şey satmaları gerektiğinde altın sattılar. Böylece altın da bütün diğer yatırım araçlarıyla birlikte değer kaybetti” dedi.
 
Soros, “Altının güvenli liman özelliği yok oldu. Altının güvenilir olmadığı kanıtlandı. Bu hayal kırıklığı nedeniyle de insanlar ellerindeki altın yatırımlarını azaltıyorlar” diye konuştu.
 
Her şeye rağmen merkez bankalarının altın almaya devam edeceğini belirten George Soros şöyle devam etti:
 
“Bu yüzden de altının düşmesini beklemiyorum. Bir kriz beklentisi olduğu anda altın fiyatlarında sıçramalar gerçekleşiyor. Altın bu nedenle günlük işlemlerde dalgalanma görebilir. Uzun dönem içinse geçerli bir trend yok.”
 
KRİZ İÇİN BAĞIŞ TOPLUYOR
 
Açık Toplum Enstitüsü Kurucusu da olan George Soros, 2008 yılından bu yana devam eden ekonomik krizin gidişatının kendisini endişelendirdiğini belirterek, Avrupa’da kendisinin öncülüğünü yaptığı bir dayanışma kampanyası başlattı.
 
Soros’un başlattığı kampanyada Avrupa’da krizinden etkilenen ülkelerde bazı yardım merkezleri kurulacak. Açık Toplum Enstitüsü’nün kurduğu ‘solidaritynow.org’ sitesinden toplanan bağışlar krizden zarar görmüş, ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.
 
Kampanya’nın ilk hedefi ise Avrupa’da krizden ağır darbeyi almış olan Yunanistan’da halka yerel sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla ulaşarak, hem Soros’un kurucusu olduğu Açık Toplum Enstitüsü’nün yardımlarını, hem de toplanan bağışları iletmek. Kampanyada, ”Kimse kaybeden olmamalı. Ekonomik çöküşün dalgaları hepimizi içerisine çekebilir. Yapılar çökerse, sistem başarısız olursa, ayakta kalan insanlar olmalı” ifadelerine yer veriliyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com