Altınla ilgili şok tahmin!

Altınla ilgili şok tahmin!
Emtia gurusu Jim Rogers ''Bir iki sene içerisinde altının onsunun 900 veya 1.000 dolar seviyelerine gerilemesini bekliyorum'' dedi.

FED'in varlık alımını azaltmayıp, ekonomiye destek vermeyi sürdüreceğini söylemesi, finans piyasaları için erken gelen Noel hediyesi olarak algılandı.

Fed'in kararının açıklanmasının ardından, yatırımcıların çoğu, borsadan tahvile kadar tüm finans finansal piyasaların ve hatta altının yukarı yönlü ralli yapacağı beklentisi içerisine girdi.

Açıklamanın ardından, S&P 500 endeksi Çarşamba günü, yüzde 1,2 artarak rekor yüksek seviyesini test etti. Altın fiyatları yüzde 5 artarak Perşembe gününün ilk işlem saatlerinde ons başına 1.367 dolar seviyesine çıktı.

Dünyada emtia gurusu olarak tanınan yatırım ve finans uzmanı Jim Roger ise yatırımcıların tersine altının yukarı yönlü hareketinin uzun soluklu olmayacağını düşünüyor. The Daily Ticker'a yaptığı açıklamada, Rogers '' Altın güvenli liman olarak ışıltısını kaybetti. Ben, bir iki sene içerisinde altının onsunun 900 veya 1.000 dolar seviyelerine gerilemesini bekliyorum'' dedi.

Daha uzun vade için ise Rogers'ın tahminleri bundan oldukça arklı. Emtia gurusu, daha uzun vadede, Eylül 2011'de 1.920 dolar seviyesiyle tepe noktasını gören altının onsunun tekrar 1.900 dolar seviyelerini göreceğini öngörüyor. Bunun nedenini 'büyük miktarda döviz değer kaybı' olarak açıklayan Rogers ''Uzun vadede merkez bankacıların hepsi devasal miktarda para basacak, bunun yanı sıra savaşlar olacak, sokaklarda ayaklanmalar ve kaos ortamı olacak. Bu konjonktürde altın ister istemez yukarıya fırlayacak'' ifadelerini kullandı.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com