Altıok'un kızından Gül’e 18 soru

Altıok'un kızından Gül’e 18 soru
Madımak Oteli’nde 34 aydınla birlikte katledilen Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok, Gül'ün Madımak talimatının ardından önemli sorular sordu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 37 kişinin can verdiği Madımak olayıyla ilgili Devlet Denetleme Kurulunu’na talimat verdi.
 
Gül’ün, Madımak olayının araştırılması için Devlet Denetleme Kurulunu görevlendirmesinin ardından Sivas’taki Madımak Oteli’nde 34 aydınla birlikte katledilen ünlü şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı Twitter sayfasında denetleme kararını değerlendirdi.
 
Sözcü’nün haberine göre sayfasında DDK’nın görevlendirilmesiyle ilgili 18 soru sıralayan Altıok, Gül’ün dava zaman aşımına uğradığında neden bu ihtiyacı hissetmediğini ve şu an hangi durumdan şüphelendiğini sorarken, Cumhurbaşkanlığı’nın “katliamı”, “hadise” olarak değerlendirmesini eleştirdi.
 
Altıok’un Twitter’da sıraladığı sorular şöyle:
 
1- DDK kimi denetler. Neden 19 yıl boyunca biz araştırma isterken simdi “denetleme”?
 
2- Neden 19 yıl sonra simdi?
 
3-Cumhurbaskanı neden “insanlik suçu” olan bu katliam “zaman aşımı” na uğradığında bu ihtiyacı hissetmedi?
 
4-Keza son yıllarda ortaya atılan sayısız “iddia” (pkk- harp idaresi vb) araştırılmadı ve bu yetkilendirme o zaman yapılmadı?
 
5- Neden ailelerin mağdurların 19 yıllık talepledi dinlenmedi de “simdi” 114 sivil toplum örgütü bu denli ciddiye alındı?
 
6-Bu “Sivas”ta bulunan 114 sivil toplum örgütü hangi kuruluşlardır?
 
7- 10 yıl önce Ertuğrul Özkök’e basvuranlar mı?
 
8- Bu sivil toplum kuruluşlarında ve Cumhurbaşkanında oluşan “kuşku” nedir?
 
9- Toplumsal Bellek Platformu’nun 2 kez meclise giderek sağlayamadığını bu kuruluslar nasil sağlayabilmişlerdir?
 
10- Bu kurul kimlerden olusacaktir? Sivas davasi sanik avukatlarindan bu kurulda yer alan olacak mi?
 
11-Bu “denetleme”nin sebebi belli bir ideolojiyi aklayıp yıllardır ima edildiği gibi bu işi ergenekona bağlamak mıdır?
 
12-Yoksa başbakanın “hayırlı olsun” muştusunu verdiği üzere bir “denetleme” ile kaçışına göz yumulan sanıkları aklayıp tutukluları salmak mı
 
13-Abdullah Gül ilk kez toplumun her kesiminden bir heyet geldiği için başvuruyu anlamlı bulmuş acaba bizler / mağdurlar hangi kesimdeniz?
 
14-Sivas’in “donemin diger olaylari ile bagi”nin arastirilmasi cumlesi ne anlama geliyor?
 
15-Bizlerin henuz bilmedigi kusku doguracak “bag” hangi olayi kastetmekte? Bunca yildir iddia edilen neden “simdi” merak uyandirdi?
 
16- Sivas Davasi da DDK’nin Hrant Dink davasi ile ilgili calismasinin “aydinlatici” (!) sonuclari gibi bir sonuca mi ulasacak?
 
17-Sivas’ta anma yapilmasini yasaklayan valinin (!) cumhurbaskanina cikan heyete “onderlik” yapmasi ne anlama gelir?
 
18- Cumhurbaskani’nin Madimak “hadisesi” olarak tanimladigi hadise bir “katliam” degil midir? Bu kelime secimi masum musur?
 
‘ANAYASAYA AYKIRI’
 
Eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan da twitter hesabından yaptığı açıklamalarla talimatın Anayasaya aykırı olduğunu ileri sürdü.
 
Cumhurbaşkanının DDK’yı Sivas katliamını incelemekle görevlendirilmesi, Anayasanın 108 ve 2443 sayılı yasanın 1 ile 2. maddelerine aykırı olduğunu söyleyen Kazan, Sivas katliamının yargılandığını ve kesin karara bağlandığını hatırlattı. Kaçan zanlıların zamanaşımından yararlanarak kurtulduğunu vurgulayan Kazan, mahkum olanların da cezalarını çektiği söyledi.
 
Turgut Kazan’ın diğer açıklamaları şu şekilde:
 
DDK görevlendirmesi, cezaları infaz edilen hükümlüleri aklama girişimidir. Arkadan, yasa değişikliği ile kurtarılmaları gündeme gelecektir.
 
Mesleği avukat olan her kademedeki çok sayıda AKP’linin Sivas davasında sanık müdafiliği yaptığı düşünülürse, bu girişime şaşırmamak gerekir.
 
DDK’ya asla yargı kararının infazını önleyici bir görev verilemez. Kesinleşmiş hükümleri geçersiz kılmak amacıyla, bu kurul kullanılamaz. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com