ALZHEİMER hastalığına fareli çözüm

ALZHEİMER hastalığına fareli çözüm
Tübitak - Slovenya araştırma kurumu iş birliğiyle genetiği değiştirilerek alzheimer hastası yapılan fareler üzerindekİ araştırmalar bu hastalığa umut olacak

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Cansev’in de dahil olduğu TÜBİTAK-Slovenya Araştırma Kurumu (ARRS) ortak araştırma projesiyle alzheimer hastalığına çare aranacak.

Amerika’daki bir deney hayvanı merkezinde genetiği değiştirilmek suretiyle alzheimer hastası yapılmış 5XFAD fare modeli kullanılarak, beyindeki genetik ve proteomik değişiklikler incelenecek. Bu sayede alzheimer hastalığının beyinde oluşturduğu patoloji daha iyi anlaşılarak hastalığa yönelik tedavi geliştirme çabalarına yeni bir boyut eklenmesi mümkün olacak. Ayrıca bu proje Uludağ Üniversitesi’nde ilk kez genetiği değiştirilmiş hayvanlarla deney yapılacak olması bakımından önem arz ediyor.

TÜBİTAK ile Slovenya Araştırma Kurumu (ARRS) arasındaki iş birliği çerçevesinde desteklenmesine karar verilen “Beyin Ekstraselüler Matrisinin Nörodejenerasyondaki Rolünün Alzheimer’da Araştırılması” adlı projede, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nden Dr. Ahmet Baykal yürütücü, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Mehmet Cansev ve University of Ljubljana’dan Prof. Dr. Damjan Glavac araştırmacı, Acıbadem Üniversitesi’nden Prof. Dr. İsmail Hakkı Ulus ise danışman olarak yer alacak. Araştırmanın 2016 yılında neticelenmesi bekleniyor.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com