Alzheimer'ın ilk göstergesi uykusuzluk

Alzheimer'ın ilk göstergesi uykusuzluk
Uyku sorununun Alzheimer hastalığının erken göstergesi olduğu belirtildi. Araştırmaya göre iki sorunda karşılıklı etkileşim olabilir: Beyindeki Alzheimer plakları uykuyu bozuyor ve uyku eksikliği Alzheimer plaklarının oluşmasını sağlıyor.
Eğer uykusuzluk çekmeye başladıysanız doktora görünmekte fayda var. Uzmanlara göre zor uyku uyuyan insanlarda Alzheimer hastalığının erken belirtisi oluşmuş olabilir. Bilim insanları uyku bozukluğu yaşayan insanlarda henüz hafıza kaybı ya da diğer bilişsel sorunlar oluşmamış olsa da Alzheimer hastalığı olma olasılığının yüksek olduğunu kaydetti. 
 
Uzmanlar uykusuzluğun Alzheimer için bir erken teşhis olduğunu belirtti. Fareler üzerinde yapılan araştırmada uyku kaybı ile Alzheimer hastalığının bir işareti olan beyin plağı arasında bağ olduğu gözlemlendi. Bilim insanları bunun ikili bir etkileşimle çalıştığını düşünüyor. Alzheimer plakları uykuyu bozuyor, uyku eksikliği Alzheimer plakalrını oluşmasını sağlıyor. 
 
Washington Üniversitesi Nöroloji Bölümü Başkanı Prof. David Holtzman "Bu bağ Alzheimer patolojisinin erken teşhisine olanak sağlıyor. Eğer Alzheimer için erken tedaviye başlarsak, uykuda değişiklik tedaviye yanıt verebilir veya yeni tedaviler geliştirilebilir" dedi. Alzheimer hastalarında uyku sorunu yaygın ama uyku bozukluğunun bu hastalık için erken belirti olması bu araştırma ile ortaya atıldı. 
 
Çalışma üniversitenin Alzheimer Hastalığı Araştırma Merkezi'nde 145 gönüllü ile yapıldı. Bütün gönüllüler 45 ile 75 yaş ararsında ve başlangıçta bilişsel olarak normal kaydedildi. Merkezdeki araştırmanın bir bölümünde bilim insanları omurga sıvılarından örnek alıp Alzheimer işareti için analiz etti. 
 
Örnekler 32 katılımcıda klinik öncesi Alzheimer hastalığının olduğunu gösterdi. Bunun anlamı şu: Beyinde plak oluşmasına yatkınlar ama henüz bir bilişsel düşüklük yok.
 
Katılımcıların iki hafta boyunca uyku düzenleri kaydedildi. Araştırmayı yürütenlerden Dr. Yo-El Ju "Çalışmada uyku sorunu çeken insanın, herhangi bir sorun çekmeyen insana göre bu hastalığa yakalanma oranı beş kat daha fazla" dedi. 
 
Araştırma Neurology dergisinde yayımlandı.(SNK)
Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com