"Amaç ceza almaları değil"

"Amaç ceza almaları değil"
AKP'li Hüseyin Çelik, 12 Eylül Darbesine ilişkin açılan dava hakkında konuştu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, 12 Eylül Darbesine ilişkin açılan davada yargılanan dönemin Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Kenan Evren ve dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya ile ilgili orak, “Bu iki zat ceza alsa da yaşları gereği infaz edilemez. Ancak amaç bu kişilerin ceza alması değil, esas amaç darbeciliğin mahkum edilmesidir” dedi.

Çelik Twitter’den 12 Eylül Darbesine ilişkin açılan dava ile ilgili orak takipçilerine gönderdiği mesajda, “’Bugün olsa yine yapardık’ demeleri ise tam bir sahte kahramanlık ve pişkinlik örneği idi. Adı geçen iki zatın sorulan sorulara cevap vermemesi ise hem Türk yargısını, hem yüz binlerce 12 Eylül mağdurunu tahkir etmek anlamına gelir.

Bir insanın ‘ben adam öldürmeye teşebbüs etmedim. Bilerek, tasarlayarak kasten adam öldürdüm.’ demesi ile bu tavır arasında bir fark yoktur. Bu iki zatın ‘biz darbeye teşebbüs etmedik, darbe yaptık’ demeleri tam anlamıyla suçun itirafı idi. Tabi onlar ‘darbe’ demiyor,’ihtilal’ diyor”
ifadelerini kullandı.

Çelik ,"Bu iki yaşlı insandan ne isteniyor" diyenlere ise “Tüm bu tavır ve ifadelere rağmen, insanların merhamet duygularını istismar edenlere ne dersiniz?” diye sordu.

Çelik, darbe planlarını yapanların da bizzat kendilerinin açıkladığını ifade ederek, “Tıpkı tüm darbelerin milletin vicdan mahkemesinde yargılanıp mahkum olması gibi,12 Eylül’de Türk yargısınca yargılanıp mahkum edilmelidir. Bu açıdan sembolik bir önemi vardır. Burada yargılanan kişilerden ziyade bir zihniyet ve bir dönem olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Çelik Twitter’den gönderdiği mesajda, “Dönemin Cumhurbaşkanı merhum Fahri Korutürk'e verdikleri metnin bir muhtıra olduğunu itiraf etmelerine ne demeli?” diye sordu. Ayrıca Çelik, dönemde yaşanan “sağ-sol çatışmasına” değinerek “Sokakları kana bulayıp darbeye zemin hazırlayanları da açıklasalar gün batımında iyi bir şey yapmış olurlar” şeklinde ifadeler kullandı.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com