“Amacımız İstihdamı Artırmak”

“Amacımız İstihdamı Artırmak”
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, mahalle haline gelen 19 eski köyde tarımsal kalkınmayı sağlayabilmek için yaklaşık 3 aydan beri araştırma ve geliştirme çalışmalarının devam ettiğini söyledi. İça, yapılan bu çalışmalarla istihdamı artırmayı hedefle

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, mahalle haline gelen 19 eski köyde tarımsal kalkınmayı sağlayabilmek için yaklaşık 3 aydan beri araştırma ve geliştirme çalışmalarının devam ettiğini söyledi. İça, yapılan bu çalışmalarla istihdamı artırmayı hedeflediklerini vurguladı.
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, mahalle haline gelen 19 eski köyde tarımsal kalkınmayı sağlayabilmek için yaklaşık 3 aydan beri araştırma ve geliştirme çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Mustafa İça, yapılan çalışmalar neticesinde pilot köylerde patates dikimine başlanıldığını belirterek, bu araştırma geliştirme çalışmaları içerisinde belediyenin pazar konusunda da gerekli kurumlar ile görüşmeler yaptığını belirtti.
İça, Kütahya'ya en uygun tarım ürününü bulmak için Eskişehir, Sarıcakaya, Nevşehir, Bursa, Antalya gibi bazı tarımsal uygulamalarda ekol haline gelmiş illere mahalle muhtarlarıyla birlikte gittiklerini belirterek, yapılan çalışmaları yerinde gördüklerini vurguladı.
Mustafa İça, iş gezileri ile ilgili açıklamalarına devam ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu gezilerimizden biriside geçtiğimiz hafta düzenlenen Konya ili Kaşınhanı Beldesi gezisidir. Elbette bu gezi de yapılan ön araştırmalardan sonra planlanmıştır. Zira Kütahya'mıza en uygun tarım ürününü araştırırken geçmiş yıllardaki tarım kültürünü de araştırdık ve gördük ki, geçmiş yıllarda çok miktarda siyah havuç ekimi yapılmakta ve yine yapılan araştırmada Kütahya'da yetişen siyah havucun tarımsal değerinin yüksek olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Bu arada siyah havuç gıda sanayinde özellikle gıda boyası ve aroma sanayinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu gün ise ülkemizde bu işin en yoğun ve verimli yapıldığı yer Kaşınhanı beldesidir. Yine muhtarlarımız ve ilgili vatandaşlarımızla gittiğimiz Kaşınhanı Beldesinde yerinde görerek araştırarak pek çok faydalı bilgiyi elde ettik.”
İça son olarak patates ekiminde olduğu gibi Belediyenin tohum bulma konusunda öncülük ettiğini ve pilot uygulama yapacak vatandaşlara tohum desteği vererek havuç ekiminde de halka yardımcı olacaklarını sözlerine ekledi. İça ayrıca Kütahya Belediyesi'nin amacının mahallelerde tarımsal kalkınmayı başarılı kılıp istihdamı arttırmak olduğunun altını çizdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com