Amanoslar'da F-16 düştü! Enkaza ulaşıldı, pilot Hamza Gümüşsoy şehit oldu

Amanoslar'da F-16 düştü! Enkaza ulaşıldı, pilot Hamza Gümüşsoy şehit oldu
Amanoslar'da bir F-16 savaş uçağı düştü. Pilot Yüzbaşı Hamza Gümüşsoy'un 'Atlıyorum' mesajının ardından saat 14.15'te uçakla irtibat kesildi. Saat 18.45 sıralarında F-16'nın enkazına ulaşıldı. 21.00 sıralarında ise acı haber geldi, pilot yüzbaşı Hamza Güm
Amanoslar'da bir F-16 savaş uçağı düştü. Pilot Yüzbaşı Hamza Gümüşsoy'un 'Atlıyorum' mesajının ardından saat 14.15'te uçakla irtibat kesildi. Saat 18.45 sıralarında F-16'nın enkazına ulaşıldı. 21.00 sıralarında ise acı haber geldi, pilot yüzbaşı Hamza Gümüşsoy'un şehit olduğu açıklandı...
 
 
Türkiye, F-16'nın düştüğü haberini Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasıyla öğrendi. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:
 
SON MESAJ: ATLIYORUM
 
"5'inci Ana Jet Üs Komutanlığına (Merzifon / AMASYA) ait bir adet F-16/C uçağı ile 13 Mayıs 2013 Pazartesi günü saat 14:15'te Osmaniye civarında Amanoslar Bölgesindeki görev uçuşu esnasında, uçağın pilotunun "Atlıyorum!" mesajını müteakip irtibat kesilmiştir. Başlatılan arama kurtarma faaliyetleri sürdürülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
 
EKİPLER AMANOSLARA SEVK EDİLDİ
 
Osmaniye yakınlarında Amanos dağlarında F-16 savaş uçağının kaybolduğu bilgisi üzerine Osmaniye, Gaziantep'in Nurdağı ile Hatay'ın İskenderun-Dörtyol ilçeleri ve Adana'da alarm verildi. Jandarma, sivil savunma, itfaiye ve ulusal medikal arama kurtarma ekipleri çeşitli güzergahlardan Amanoslar'a sevk edildi. 
 
KÖYLÜLER: PATLAMA SESİ DUYDUK
 
Yarpuz Yaylası yakınındaki köylerde oturanlar, büyük bir patlama sesi duyduklarını söyledi.  
 
2 HELİKOPTER DE KATILDI
 
Osmaniye sınırları içindeki Amanos dağlarındaki bölge belirlenince, arama kurtarma çalışmalarına havadan 2 askeri helikopter de katıldı. Askeri helikopterlerin araması, Yarpuz-Cebel ile Zorkun Yaylaları arasındaki dağlık ve ormanlık arazi yapısına sahip Gürdüz Mevkii'nde yoğunlaştı. Karadan da askeri birlikler ve sağlık ekipleri orman yolundan bu bölgeye ulaşıp aramalara başladı. Osmaniye Devlet Hastanesi yanındaki alanda ise ambulans helikopter ile uzman sağlık ekibi, hazır duruma getirildi.
 
ENKAZA ULAŞILDI
 
14.15'te kaybolan F-16 savaş uçağının enkazına saat 18.45'de ulaşıldı. Bir askeri yetkili, 3 helikopterle havadan yapılan aramalarda uçağın düştüğü yerin saptandığını, karadan da kayalık ve ormanlık alanda ilerleyen timlerin de enkaz bölgesine ulaştığını belirtti. 
 
'HAMZA YÜZBAŞI' DİYE ARANDI
 
F-16 savaş uçağının enkazına Osmaniye'nin Zorkun yaylası yakınlarında Çağşırlı bölgesinde ulaşılırken, jandarma ve polis özel harekat timleri, 4 koldan pilotu bulmak için karanlıkta aramalarını sürdürdü. Asker ve polisler, 'Hamza Yüzbaşı' diye bağırarak son anda uçaktan atlayan pilota seslerini duyurmaya çalıştı. Askeri yetkililer, 3 helikopterin karanlık çöktükten sonra da uçmaya devam ettiğini belirtirken, yaklaşık 15-20 metre yüksekliğindeki ağaçların bulunduğu dağlık alanda havadan sonuç almanın zor olduğunu, bu nedenle yaya timlerinin sayısının artırıldığını bildirdi. 
 
4 BİN KİŞİ ARADI
 
Orman yolu çok bozuk olduğu için traktörlerle bölgeye ulaşan köylüler de yöreyi iyi bildikleri için timlere rehberlik etti. Yer yer etkili olan yağmur ve oluşan sis ise arama çalışmalarını olumsuz etkiledi. Enkazın bulunduğu yere askerler basın mensuplarını yaklaştırmadı. Bir askeri yetkili, 4 koldan yürütülen arama çalışmalarında görevlendirilen asker, polis ve köylü sayısının yaklaşık 4 bin kişi olduğunu söyledi. 
 
ACI HABER GELDİ...
 
Akşam saatlerinde ise umutları tüketen açıklama geldi.  Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, uçağın pilotunun şehit olduğunu açıkladı.  Şehit Pilot Yüzbaşı Hamza Gümüşsoy'un cenazesine 21.00 sıralarında Zorkun ve Yarpuz Yaylası arasındaki bir bölgede ulaşıldı. 
 
GENELKURMAY AÇIKLAMA YAPTI
 
Gümüşsoy'un şehit olmasıyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'ndan açıklama yapıldı: '13 Mayıs 2013 Pazartesi günü saat 14.15'te Osmaniye civarında Amanos bölgesinde düştüğü bildirilen 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığına (Merzifon/AMASYA) ait F-16/C uçağının pilotu Hv. Plt. Ütğm. Hamza GÜMÜŞSOY (2008-79) şehit olmuştur. Uçağımızın enkazına ve pilotumuzun naaşına ulaşılmıştır. Şehidimize Allah'tan rahmet, Yüce Milletimize, şehidimizin kederli ailesine ve silah arkadaşlarına başsağlığı dileriz. Kazanın nedeni Kaza Kırım Heyetinin incelemesi sonucunda belirlenecektir" denildi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com