Amazondaki ağaçlar sayılıyor

Amazondaki ağaçlar sayılıyor
Brezilya hükümeti Amazonlar'da ağaçların yok edilmesi, küresel ısınma ve koruma planının etkilerini araştırmak için bölgede ağaç sayımına başladı.

Araştırma Amazon bölgesinde insan yerleşiminin artması ve biyoçeşitliliğin olası sonuçlarının değerlendirmesine yardımcı olacak.

Çalışma uydu teknolojileri kullanılarak detaylı şekilde yürütülecek. Program son 40 yılın en kapsamlı çalışması olacak. Dünyanın oksijen alanı Amazon ormanları son yıllarda çiftçiler tarla amaçlı kesimi, yasadışı kerestecilerin talanı ve kuraklık tehlikeleriyle karşı karşıya.

Brezilya Çevre Bakanı çıkaracakları envanterle orman hakkında geniş bilgi sahibi elde edeceklerini söyledi. Geliştirilen uydu teknolojileri ile Amazonlar'ın envanteri uzaydan çıkarılacak.

Geçen hafta Nasa California'nın iki katı bir alanın kuraklık nedeniyle zarar gördüğüne dair bir rakamsal veriler yayınladı. Nasa ilk kez bu yayınlanan kuraklık alanlarının küresel iklim değişikliğinin Amazonları etkildeiğine dair bir veri olduğunu söyledi.

Brezilya hükümeti ayrıca uydu takip sistemiyle kaçak kereste kesiminin de önüne geçmeyi planlıyor. Orman Antonio Carlos Hummel "Ormanın durumunu ormanın içinden öğreneceğiz" dedi. Çalışmanın sonuçları yıl yıl yayınlanacak.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com