Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi açıldı

Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi açıldı
Başbakan Erdoğan: (2)

İSTANBUL (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hiç ara vermeden, asla rehavete kapılmadan 30 Mart akşamından itibaren kaldıkları yerden işlerine devam ettiklerini belirterek, "Bugün de İstanbul için, İstanbul'un çevre temizliği, özellikle de Marmara Denizi'nin temizliği için son derece önemli bir yatırımı burada hizmete alıyoruz. Kim çevreci? İşte o kadar. Bu bir çevre yatırımıdır. Ah Geziciler ah. Sizin işiniz cam, çerçeve indirmek, molotoflarla yakıp yıkmak, bizim işimiz inşa etmek. İşte çevre bu" dedi.

Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avcılar Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul'a, 30 Mart'ta yaptığı çok önemli tercihten dolayı şükranlarını ifade ettiğini kaydederek, şehrin 30 Mart mahalli seçimlerinde bir kez daha plan, proje ve hizmet belediyeciliğine destek verdiğini, İstanbul'un, kendisine hizmet edenlere, kendisi için eser üretenlere, çevresini değiştirenlere 30 Mart'ta bir kez daha çok güçlü şekilde güven oyu verdiğini söyledi.

Yenikapı'da yapılan mitingin, 30 Mart'ta İstanbul'un ve Türkiye'nin tercihini ortaya koyduğunu ifade eden Erdoğan, Yenikapı'da Türkiye tarihinin en kalabalık mitinginde İstanbul'un rengini belli ettiğini, 30 Mart seçimlerinde de en yakın rakibine yaklaşık 700 bin oy fark atarak Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kadir Topbaş'ın İstanbul'dan bir kez daha yetki aldığını anlattı.

Erdoğan, İstanbul'a ve İstanbullulara, kendilerine olan itimadından, teveccühünden ve ahde vefasından dolayı tekrar tekrar teşekkür ettiğini aktararak, İstanbullulara hizmet için emaneti yüklenen Büyükşehir Belediye Başkanı'na, ilçe belediye başkanlarına, tüm meclis üyelerine ve muhtarlara başarılar diledi.

İstanbul'daki tüm projelerin, özelikle de küresel projelerin takipçisi olmaya kendisinin de bizzat devam edeceğini belirten Erdoğan, "Bu dönemde inşallah İstanbul, başlattığı küresel projeleri tamamlayacak. 3. havalimanı, 3. köprü, Marmaray'ın kardeşi olan lastikli tüp geçit, Kanal İstanbul gibi projelerle dünyanın en müstesna şehri olma özelliğini daha da güçlendireceğiz. Ulaşımdan çevrenin korunmasına, şehirleşmeden sosyal hayata kadar her alanda gerek hükümet yatırımları, gerek yerel çalışmalarla İstanbul'u dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biri konumuna yükseltmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Erdoğan, 1994'ten beri İstanbul'a layık olmak, hak ettiği gibi hizmet üretmek için çok yoğun gayret gösterdiklerini, mücadele ettiklerini vurgulayarak, İstanbul'a mahcup olmadıklarını, bu dönemde de vatandaşları hayal kırıklığına uğratmayacaklarını, hem mevcut sorunlara köklü çözümler üretecek, hem de İstanbul'un her alanda kapasitesini büyüteceklerini kaydetti.

 

- İstanbul'un çevre yatırımı

 

Hemen her hafta sonunda İstanbul'da çok önemli projelerin, değerli hizmetlerin açılışını gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, seçimlerin üzerinden iki hafta geçmiş olmasına rağmen bugün de kent için hayati bir yatırımın açılışını yaptıklarını söyledi.

"Ne dedik, 'Durmak yok'. İşte durmuyoruz" diyen Erdoğan, dev ileri derecede biyolojik arıtma tesisisin açılışını yaptıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Biz sandıklar kapandığı anda 5 yıllık rehavetin içine giren bir kadro değil, başladığı işleri devam ettiren, verdiği sözler için hemen kollarını sıvayan bir kadroyuz. Hiç ara vermeden, asla rehavete kapılmadan 30 Mart akşamından itibaren kaldığımız yerden işlerimize devam ediyoruz. Bugün de İstanbul için, İstanbul'un çevre temizliği, özellikle de Marmara Denizi'nin temizliği için son derece önemli bir yatırımı burada hizmete alıyoruz. Kim çevreci? İşte o kadar. Bu bir çevre yatırımıdır. Ah Geziciler ah. Sizin işiniz cam, çerçeve indirmek, molotoflarla yakıp yıkmak, bizim işimiz inşa etmek. İşte çevre bu. Açılışını yaptığımız bu tesisle pırıl pırıl, tertemiz bir Marmara Denizi'ne kavuşacağız. Bu arıtma tesisiyle birlikte yıllık 54 bin 750 ton çamurun, yıllık 146 milyon metreküp atık suyun Marmara Denizi'ne karışmasını engellemiş olacağız. Avcılar, Beylikdüzü, Başakşehir, Esenyurt ve Arnavutköy'de yaşayan 1 milyon 600 bin nüfusun atık suları, bu büyük eser sayesinde arıtılacak. Arıtılan suların bir kısmı çevre sulama ve sanayide kullanılabilir hale getirilecek." 

Bir sürahideki atık suyu göstererek, renginin bulanıklığına dikkati çeken Erdoğan, başka bir su göstererek  "Ne hale geldiğini görüyorsunuz değil mi?" dedi. Erdoğan, sonra da başka bir sürahideki berrak suyu göstererek, bunun da ultra filtrasyon çıkış suyu olduğunu belirtti.

Bu sırada kalabalığın arasındaki bir kadının, "Onları Kılıçdaroğlu'na gönder" sözleri üzerine Erdoğan, "O anlamaz o işlerden. Onun derdi başka. O devamlı iftira atsın. O yalan makinesi. O sürekli takiye yapsın. Onun işi o. Her zaman söylüyorum. 'Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri" diyerek, şunları kaydetti:

"İşte biz eserlerimizle inşallah geleceğe damgamızı vuruyoruz. 5 yıllık işletme bedeliyle beraber eserin yatırım bedeli 122 milyon 500 bin avroya mal olan bu tesis, aynı zamanda kendi enerjisini de üretecek. Tesisle birlikte 300 kilometre uzunluğunda atık su şebekesi, 13,5 kilometre atık su kolektörü, 23,5 kilometre uzunluğunda atık su tüneli inşa edildi. Biz 1994 yılından bu yana İstanbul için dağları deliyoruz, tüneller yapıyoruz. İstanbul'a geldiğimizde İstanbul'un suyu yoktu. Şöyle bir 20 yıl öncesine dönün. Sokaklarında çöp dağları oluşmuştu. Haliç'te kokudan geçilemiyordu. Haliç'in dibini çamurdan, çöpten göremiyordunuz. Bugün Haliç'te balık avlanıyor, yüzülüyor. Marmara Denizi'nde balık nesli tükenmeye başlamıştı, çeşitleri azalmıştı. Başkanlığa geldiğimizde sadece 2 adet atık su arıtma tesisi vardı. Bu tesisler şehrin atık suyunun sadece yüzde 9'unu arıtabiliyordu. Sadece biz 53 yeni arıtma tesisi yaptık. İstanbul'da bugün 55 adet atık su arıtma tesisi var. İstanbul'un atık sularının yüzde 97'sini arıtıyoruz. Marmara Denizi'nde ileri biyolojik arıtma alanı şu anda yüzde 74. Büyükçekmece, Silivri, Selimpaşa ve Çanta ileri biyolojik su arıtma tesisleri tamamlandığında bu rakam yüzde 85'e ulaşacak. İşte çevrecilik böyle olur. Sokakları işgal etmekle, dükkanları yakıp yıkmakla çevrecilik olmaz."

(Sürecek)

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com