Ambiente fuarında katılan Türk firmaları gala yemeğinde buluştu

Ambiente fuarında katılan Türk firmaları gala yemeğinde buluştu
Frankfurt Başkonsolosu Ekici:"Almanya son ekonomik krizleri Türkiye gibi en az zararla atlatan ülkelerden biri. Dolayısyla önümüzde çok büyük bir potansiyel var, bu potansiyeli de sizlerle kullanmaya çalışacağız

Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici, "Almanya son ekonomik krizleri Türkiye gibi en az zararla atlatan ülkelerden biri. Dolayısıyla önümüzde çok büyük bir potansiyel var, bu potansiyeli de sizlerle kullanmaya çalışacağız" dedi.

Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlenen Ambiente fuarına katılan Türk firmaları gala yemeğinde bir araya geldi. Burada konuşan Ekici, Türk firmalarının bu tür fuarlara katılmasının kendilerini gururlandırdığını ve Türkiye'nin ismini Almanya ve Avrupa'da duyurduklarını söyledi.

Türkiye'nin en önemli ticaret ortaklarından birinin Almanya olduğunu hatırlatan Ekici, Almanya ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin büyüklüğüne dikkati çekti.

Almanya'nın son ekonomik krizleri Türkiye gibi en az zararla atlatan ülkelerden biri olduğunu ifade eden Ekici, zorluklara rağmen büyük bir potansiyel olduğunu ve bu potansiyelin Türk firmaları tarafından kullanılmasını hedeflediklerini kaydetti.

Almanya'da Türk imajının değişmeye başladığını dile getiren Ekici, "Türk vatandaşları geçmiş yıllarda Almanya'ya iş aramaya geliyordu. Ancak artık Türk vatandaşları Almanya'ya yatırım yapmaya, ürünlerini pazarlamaya ve satmaya geliyor. Bunda önemli katkı sebebi sizlersiniz, sanayicilerimiz ve bu alanlarda faaliyet gösterenlerdir. Bu anlamda da sizlerin burada olması bizler için çok önemli" diye konuştu.

-"Yerli malı kullanımıyla ilgili güvenimizi artırmamız gerekiyor"

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İMMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki ise Türkiye olarak 19 yıldır ihracat oranını artırarak Ambiente fuarında yer aldıklarını ve bu yıl fuara hem metrekare hem de katılan firma bazında yüzde 20 oranında artışla katıldıklarını söyledi.

Fuara katılan firmaların 70'inin milli katılım ve 48'inin de bireysel katılım olduğunu aktaran Öztiryaki, bireysel katılımın sektörün gelişimi için önemli olduğunu ve bu sayıyı artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Türkiye olarak sektörler içinde ithalat ihracat dengesinde ihracatın artı olduğu bir sektör olduklarını anlatan Öztiryaki, "Sadece üzüldüğümüz bir konu var. İhracat ortalama fiyatımız maalesef ithalat ortalama fiyatımızdan düşük. Yani yerli malı kullanımıyla ilgili güvenimizi artırmamız gerekiyor. Devletin kullandığı yerlerde, bizlerin özel hayatında ithalata çok özen göstererek hareket etmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

Öztiryaki, sektörde tasarım konusunda bir algı geliştirdiklerini ifade ederek, bütün sanayicilerin ve üreticilerin bu konuya önem vererek konunun önemini kavradıklarını kaydetti.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz de fuara katılımın her yıl yükselmesine dikkati çekerek, sektörün metrekare ve katılımcı firma açısından büyüdüğünü anlattı.

Firmalara uzun yıllar milli organizasyonlarla fuara katılmama tavsiyesinde bulunan Akyüz, bireysel katılımla daha büyük alanlarda faaliyet göstermenin önemine işaret etti.

Öte yandan düzenlenen yemeğe Frankfurt Ticaret Ateşesi Gülay Babadoğan Tarakçıoğlu, Ekonomi Ateşesi Gürol Başaran, sanayiciler ve iş adamları da katıldı.

Muhabir: Abdulselam Durdak
Yayınlayan: Hüseyin Doğru

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com