Amerika Başbakan'ı kullanıyor!

Amerika Başbakan'ı kullanıyor!
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tek parti döneminden örneklerle CHP'yi eleştirdiğini belirterek, "Recep Tayip Erdoğan'a kadar Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir Başbakanı, bir teröristin dizinin dibinde oturmamıştır, onu

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tek parti döneminden örneklerle CHP'yi eleştirdiğini belirterek, "Recep Tayip Erdoğan'a kadar Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir Başbakanı, bir teröristin dizinin dibinde oturmamıştır, onun önünde diz çökmemiştir. Yüzü kızarması gerekenler bir teröristin önünde diz çökenlerdir" dedi.

CHP'li Hamzaçebi, TBMM'de bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan'da "toplumu kucaklama havası olmadığını" dile getiren Hamzaçebi, "11 yıldır iktidarda olan kendisi değilmiş gibi, hala iktidarda Adalet ve Kalkınma Partisi'ni ve onun arkasındaki vatandaşı ezen bir başka yönetim var. Başbakan, kendilerini kıskaca almış olan ve ezen bu iktidara karşı hakkın, bağımsızlığın, özgürlüğün mücadelesini veriyor. Böyle bir anlayışla konuşuyor, bir isyanı ifade ediyor" dedi.

"Kendisini 90'lı yılların mazlumu olarak takdim eden Sayın Başbakan, 2000'li yılların zalimidir" diyen Hamzaçebi, "Mazlumla, zalim aynı kökten geliyor. 90'lı yıllarda mazlum rolünü oynayan kişilerin demek ki yüreklerinde bir zulmetme duygusu varmış. Güç ele geçince o zulüm duygusu ortaya çıktı ve bugün bunu uygulamaktan zevk duyuyorlar. Sayın Başbakan'ın üslubunda kin, öfke, nefret söylemi var. Bundan mutlu oluyor."

-"AMERİKA BAŞBAKANI KULLANIYOR"-

90'lı yıllarda Başbakan'ın "Başkanlık sistemi Amerikan emperyalizminin dayatmasıdır" sözlerini sarf ettiğini kaydeden Hamzaçebi, "Demek ki 2013 yılında, Amerikan emperyalizminin dayatması olarak Türkiye'nin gündemine başkanlık sistemini taşımıştır. Onun bir danışmanı, yıllar önce Erdoğan adına Amerika'ya gitmiş ve "Bu adamı deliğe süpürmeyin, kullanın' demişti. Başbakan susmuştu. Demek ki Amerika, Sayın Başbakanı kullanıyor" ifadelerini kullandı.

Başbakan'ın önerdiği anayasa modelinin sadece kendisini merkezine alan bir model olduğunu savunan Hamzaçebi, Başbakan'ın milletvekilleri için üç dönem siyaset sınırlaması getirirken kendisine "ebedi iktidarın yolunu açtığını ve cumhurbaşkanlığının yolunu açık tuttuğunu" anlattı.

Hamzaçebi, Erdoğan'ın, 2002 yılında, idam cezasının kaldırılması için hükümete destek vermeye hazır olduklarını söylediğini ancak sonra idam cezasını 2011 yılı seçimlerinden önce kullandığını ve "Ben olsam Abdullah Öcalan'ın idam ederdim" dediğini belirtti. Hamzaçebi, Erdoğan'ın, "Ben olsam idam ederdim" dediği Öcalan ile bugün görüşmeler yürüttüğünü ifade ederek, "Bu, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki bir Başbakan'ın en büyük çarklarından birisidir" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın, Gazze'ye yardım götürecek olan gemilere Türk donanmasının eşlik edeceğini söylediğini dile getiren Hamzaçebi, Başbakan Erdoğan'a "Bu donanmamız nerededir? Yardım gemileri neden Gazze'ye gidemedi?" diye sorarken, "Çünkü Amerika "gitme' dedi" ifadelerini kullandı.

-"BİR BAŞBAKAN BU KADAR ÇARK EDEMEZ"-

Hükümet'in Suriye'nin Türkiye topraklarına yönelik saldırı eylemleri için TBMM'den Suriye'ye TSK'nın gönderilmesi konusunda yetki aldığını dile getiren Hamzaçebi, şunları kaydetti:

"Suriye devamlı bombalama eylemlerine girişiyor. Sormak istiyorum Sayın Başbakan'a, "Bu tezkereyi neden aldınız? Neden müdahale etmiyorsunuz?' CHP'nin görüşü, Suriye'ye müdahale etme görüşü değildir. Ama bir Başbakan bu kadar çark edemez. Bir tezkere alıyorsunuz, "Suriye'ye müdahale edeceğim' diyorsunuz. Tezkere günlerinde ekonomide olumsuz hava esince "Hayır, bu müdahale amaçlı değil korkutma amaçlı' deniliyor. Korkutma amaçlı ise sizden korkmaz Suriye. Sonra da "Korkutma amaçlı da değil, gerekirse Suriye'ye müdahale ederiz' denildi. Bakalım Sayın Başbakan buradan nasıl bir U dönüşü yapacak."

-BAŞBAKAN TEK PARTİ DÖNEMİ İLE CHP'Yİ ELEŞTİRİYOR-

Hamzaçebi, Başbakan Erdoğan'ın "Oslo'da PKK ile görüştüğümüzü söyleyen alçaktır, şerefsizdir" sözlerini hatırlatarak "bu alçak ve şerefsiz kelimelerinin anlamı mı değişti, bu görüşmeler ortaya çıktı, siz önce bunlara cevap verin" dedi.

Hamzaçebi, Başbakan'ın 1940'lı yılların tek parti döneminden örneklerle CHP'yi eleştirdiğini söylerken, "Bizim tarihimizde bir tek şey yoktur. Sayın Recep Tayip Erdoğan'a kadar Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir Başbakanı, bir teröristin dizinin dibinde oturmamıştır, onun önünde diz çökmemiştir. Yüzü kızarması gerekenler, bir teröristin önünde diz çökenlerdir" şeklinde konuştu. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com