Amerika Esad'ı Gözden Çıkardı

Amerika Esad'ı Gözden Çıkardı
Suriye'de yolun sonuna geliniyor! İşte ülkede yaşanan son gelişmeler...

Suriye Devlet Başkanı Esad'ın kuzeni Mahluf, rejimin alternatifinin Selefiler olduğunu belirtirken bunu kabul edemeyeceklerini söyledi. 'Çok savaşçımız var' diyen kuzen Mahluf, 'Suriye'de istikrar yoksa İsrail'de de olmaz' dedi...

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, reform sürecinin devam etmesi için halktan hükümetle işbirliği yapmasını isterken, ülkenin en zengin işadamlarından birisi olan kuzeni Rami Mahluf rejimin sonuna dek savaşacağını söyledi. Syriatel'in sahibi olan ve 'Bay Yüzde 5' olarak tanınan Mahluf, 2008'den beri Amerikan yaptırımlarının ve salı gününden beri de AB'nin ambargo uyguladığı 13 Suriyeli isimden birisi. Mahluf, New York Times'a demecinde, Suriye'de istikrar olmazsa İsrail'de de istikrar olmayacağını savundu. Mahluf, 'Bu rejime bir şey olursa kimse ne olacağını garanti edemez. Hükümetin şimdiki kararı savaşmak. Sonuna kadar savaşacağız. Bırakıp gitmeyeceğiz' diye konuştu.

ESAD'IN ÜZERİNE GİTMEYİN
Aile bağlantılarını Suriye'de bir finans imparatorluğu kurmak için kullanmakla suçlanan Mahluf, kastettiği şeyin Esad'ın üzerine çok gidilmemesi, Suriye'nin yapmak istemediği bir şeye zorlanmaması olduğunu belirterek, 'Rejimin alternatifi Selefiler. Bunu kabul etmeyeceğiz, halk savaşacak, çok savaşçımız var' dedi. Mahluf (41), neden yaptırımların hedefi olduğu sorusuna 'Devlet Başkanı'nın kuzeniyim, hepsi bu' yanıtını verdi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Şam'dan uluslararası yardım ekibinin Dara'ya girişine izin vermesini isterken, Esad ile son zamanlarda birçok kez görüştüğünü, en son 4-5 gün önce konuştuğunu söyledi.

ABD Esad'ı gözden çıkardı
ABD'li bir yetkili, 'Esad ailesinin iktidarının sona ermesi çağrısı yapmaya doğru yaklaşıyoruz' dedi. Obama'ya yakın yetkililer, ilk adımın, 'Esad'ın liderliğinin meşruiyetini kaybettiğinin ilan edilmesi olabileceğini' belirtti. Bunun, daha önce Esad'a, 'gösterilerin kanlı biçimde bastırılmasına son verilmesi ve reform yapması' çağrısında bulunmakla yetinen ABD'nin 'Esad artık gitsin' politikasını benimsediği anlamına gelecek.

Suriye BM'den vazgeçti
SURİYE, BM İnsan Hakları Konseyi üyeliği için yarışmaktan vazgeçerek Kuveyt'in kendisinin yerine aday olmasına izin verdi. Kuveyt, Batılı yetkililere, 47 üyeli BM İnsan Hakları Konseyi'ne Asya kategorisinde aday olduğunu ilan etmeyi planladığını bildirdi. BM diplomatları, Suriye'nin bu yıl BM İnsan Hakları Konseyi'nde Asya ülkeleri için ayrılan 4 üyelikten biri için yapılacak yarıştan çekildiğini ve adaylığını, 2013 yılında konsey üyeliği için yarışması planlanan Kuveyt'e verdiğini kaydettiler. Rejim karşıtılarına sert müdahale nedeniyle uluslararası toplumun tepki gösterdiği Suriye, bir süredir adaylıktan çekilmesi konusunda baskı altındaydı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com