Amerika yeni silahını tanıttı

Amerika yeni silahını tanıttı
Amerikan ordusunun yeni gözbebeği ‘elektromanyetik öldürücü olmayan ısı-ışın silahı’ basına tanıtıldı.

Virginia eyaletindeki Quantico Deniz Piyade Üssü’nde medyaya gösterilen öldürücü olmayan silah yaklaşık 1000 metre mesafede etkin olarak kullanılabiliyor.

“Aktif Engelleme Sistemi” olarak adlandırılan silahın özelliklerini tanıtan Öldürücü Olmayan Silahlar Bölümü yöneticisi Albay Tracy Taffola, silahın yüksek derecede ısı yayarak, hedefteki kişiyi etkisiz hale getirdiğini belirtti. Sistem, 15 yıl gibi bir sürede geliştirildi fakat şimdiye kadar sahada aktif olarak kullanılmadı. 2010 yılında Afganistan’a gönderilmesi rağmen, “Aktif Engelleme Sistemi” buradaki operasyonlarda da kullanılmadı.

Albay Taffola, silahın yaydığı ışınlardan dolayı insan sağlığına zararlı olduğu iddialarına da cevap verdi. Taffola, ABD Savunma Bakanlığı’nın bu endişeleri gidermek için silahı medyaya tanıttığını vurguladı.

Silahın etkilerini inceleyen ABD Hava Kuvvetleri’nde araştırmacı olarak görev yapan Stephanie Miller, çeşitli testlerden sonra ısı-ışın silahının öldürücü ya da kalıcı hasara yol açan etkisi olmadığını tespit ettiklerini belirtti. 95 gigahertz olarak ölçülen ışın frekansı, hedefin silahın yaydığı ısıya yüzeysel olarak maruz kalmasına neden oluyor. Miller, 11,000 kişi üzerinde yapılan testlerde, tıbbi müdahale gerektirecek sadece 2 vakaya rastladıklarını belirtiyor ve bu vakalarda da ışına maruz kalan kişilerin çabucak iyileştiklerini belirtiyor.

Yine araştırmacılara göre, “Aktif Engelleme Sistemi”nin yaydığı ısı derinin üst kısmını yakıyor ama iç organlara hasar vermiyor.

ABD ordusu, “Aktif Engelleme Sistemi”nin toplumsal olaylara müdahale, kontrol noktası ve bina güvenliği, altyapının korunması gibi çeşitli alanlarda kullanımını ön görüyor.

Albay Taffola, ısı-ışın silahının kullanımında kazaların önüne geçmek için, sistemin 3 saniye içinde kendini otomatik olarak kapattığını belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı henüz silahın seri üretimi için sipariş vermedi fakat Albay Taffola istek halinde üretime geçebilecek kapasitede olduklarını ifade etti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com