Amerika'da nefesler tutuldu

Amerika'da nefesler tutuldu
ABD’de başkanlık seçimlerine saatler kala Barack Obama ve Mitt Romney arasındaki yarış kıran kırana devam ediyor.

100 milyon kişinin oy kullanacağı Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinde zaferi kimin kazanacağı saatler sonra belli olacak.
 
100 MİLYON SEÇMEN


ABD’de 100 milyondan fazla seçmen sandık başına gidiyor. Seçimde Demokrat Başkan Barack Obama ve eski Massachusetts valisi Mitt Romney yarışacak.
 
ABD’de halkın büyük çoğunluğu yarın sandık başına gitmesine rağmen, şimdiden “Florida sendromu” yaşanıyor. 2000 yılındaki seçimlerde hile yapıldığı iddia edilen Florida’nın Palm Beach ve Miami-Dade bölgeleri yine gündemde. ABD’de 2000 yılında George W. Bush’un Al Gore’a karşı kazandığı seçimde, Florida eyaletinde hile yapıldığı gerekçesiyle, oylar defalarca sayılmış ve seçim sonucu mahkemeye taşınmıştı. Aylarca süren tartışmalar sonucunda Demokrat aday Al Gore, ülkede daha fazla karışıklığa neden olmamak için yenilgiyi kabul etmişti. Geçtiğimiz cumartesi günü Palm Beach ve Miami-Dade bölgelerinde halk erkenden oylarını kullanmak için sandık başına gitti. Cumartesi günü binlerce kişi, oyunu kullanmak için bazı bölgelerde 7 saat boyunca kuyrukta bekledi.
 
‘BIRAKIN OYUMUZU KULLANALIM’
 
Binlerce kişi oy kullanamamasına rağmen, sandıklar kapandı. Miami’de saatlerce beklemelerine rağmen oy kullanamayan seçmeler, kapanan seçim bürolarının kapılarını yumruklayarak, “Bırakın oyumuzu kullanalım” diye bağırdı. Bunun üzerine seçimde görev alan yetkililer, bekleyenlerin oy kullanması için seçim bürolarını yeniden açtı.
 
MANİPÜLASYON KORKUSU

 
Florida’da 2000 yılı benzeri görüntülerin yaşanması, kritik seçim öncesi iki partiyi de harekete geçirdi. Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti, seçimlerde olası hilelere karşı avukatlarına “hazır olun” çağrısı yaptı. İki taraf da, seçimlerde oy kullanılan bilgisayarların çökmesi, oy sayımı sırasında manipülasyon yapılması ve hatalı oyların geçerli sayılmasından endişe ediyor.
 
OHIO’DE OBAMA ÖNDE
 
ABD’de bugün yapılacak seçimlerde Virginia, Colorado, Florida ve Ohio eyaletlerinde kıran kırana bir yarışın yaşanması bekleniyor. Seçimin sonucunu ise, özellikle Ohio eyaletinin belirleyeceği iddia ediliyor.
 
OBAMA:48, ROMNEY:45
 
PeW araştırma şirketinin yaptığı son kamuoyu yoklamalarına göre ise Obama önde gidiyor. Ankete göre Obama oyların yüzde 48′ini, Cumhuriyetçi aday Romney ise oyların yüzde 45′ini alıyor. Seçimi kazananı belirleyecek eyalet olarak görülen Ohio’de de ABD Başkanı Barack Obama’nın önde olduğu belirtiliyor. Ohio’de Columbus Dispatch tarafından yapılan kamuoyu araştırmasına göre, Obama oyların yüzde 50′sini Romney ise yüzde 48′ini alıyor.
 
‘TWITTER’ SAVAŞI
 
ABD başkanlık seçimlerine sayılı saatler kala, seçmenler, sosyal paylaşım sitesi Twitter aracılığıyla kime, niye oy vermeyeceklerini yazdı.
 
Dün, ABD’de seçmenler, “Neden Obama’ya Oy Vermiyorum” (WhyImNotVotingForObama) ve “Neden Romney’e Oy Vermiyorum” (WhyImNotVotingForRomney) anahtar kelimelerini kullanarak kime niye oy vermeyeceklerini yazdı.
 
DianaRae_FL isimli kullanıcı Obama’ya neden oy vermeyeceğini, “Hayatım boyunca durmadan çalıştım ve kazandıklarımı dağıtmaya da hiç niyetim yok” diye açıklarken, EcheMadubuike isimli kullanıcı ise hiçbir erkeğin, kadınların bedenleriyle ne yapıp yapmayacağını söylemeye hakkı olmadığının altını çizerek, Romney’e oy vermeyeceğini yazdı.
 
Kürtaj hakkıyla ilgili yapılan bu yorum, Twitter üzerinden 2 bin kere paylaşılırken, analiz sitesi www.topsy.com, iki anahtar kelimeyle ilgili yaklaşık 11 bin tweet atıldığını açıkladı.
 
ROMNEY NERELERDE ÖNDE?
 
Bugün yapılacak seçimler için son kampanyalarını yürüten Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçi Partili rakibi Mitt Romney, ulusal kamuoyu yoklamalarında başa baş gidiyor.
 
Ancak Obama’nın, seçimlerde esas belirleyici olması beklenen, kararsız ve bağımsız seçmenlerin yoğun olduğu eyaletlerde ise eski Massachusetts valisi Mitt Romney’nin çok az farkla önünde olduğu belirtiliyor.
 
Son kamuoyu yoklamaları Obama’nın Ohio ve Virgina’da Romney’in Colorado’da önde gittiğini, Florida’da ise iki adayın başabaş olduklarını gösteriyor.

BAŞKAN NASIL SEÇİLİYOR?
 
Washington Post gazetesi seçim tahmininde Obama’nın yeniden seçilmek için sadece 27 eyalet delegesine ihtiyacı olduğunu bildirdi. Buna göre Obama’ya sadece Ohio ve Virginia’yı kazanması yetecek. Çünkü bu iki eyaletin toplam delege sayısı 31. Amerika’da Başkan ulusal oyla değil her bir eyaletin nüfusuyla orantılı olan delege sayısıyla seçiliyor.

Başkan seçilmek için en az 270 delegeye ihtiyaç var. Washington Post’a göre Obama halen 243, Romney ise 206 delegeyi garantilemiş görünüyor. Ortada olan delege sayısı 89.
 
New Hampshire eyaletinde kampanya yürüten Mitt Romney, Başkan Obama’nın dört yıllık iktidarını eleştirdi, vaatlerini tutamadığını söyledi. Obama’yı ülkeyi bölmekle suçlayan Romney, Başkan’ın bütçe açığını söz verdiği gibi yarıya indirmek yerine ikiye katladığını, insanlara istihdam sağlamak yerine kendi sağlık reformunu zorlayarak insanların iş kaybetmesine neden olduğunu savundu.
 
OBAMA'YA BİR DESTEK DAHA
 
Obama ise Cumartesi günü Virgina’da eski Başkan Bill Clinton ile Virginia’da kampanya yaptı. Eski ve yeni iki başkan Bristow kentinde açık hava toplantısında yaklaşık 25 bin kişiye hitaben konuştu.
 
Başkan Obama kampanyasına seçilmesi için son derece kritik olan Ohio eyaletinde devam etti. Obama bir yandan kampanya faaliyetlerini yürütürken, diğer yandan da Sandy Kasırgası mağdurlarına federal yardımları koordine ediyor.
 
Obama dün yaptığı haftalık radyo konuşmasında, kasırga mağdurlarının elektrik sağlanması ve sorunlarının çözülmesi konusunda bürokratik engellerle karşılaşmayacağı sözü verdi.
 
PERU’DAN OBAMA KEHANETİ
 
Peru'nun başkenti Lima'da bir grup şaman, Barack Obama'nın ABD'de yarın yapılacak başkanlık seçimlerini tekrar kazanacağı kehanetinde bulundu.
 
Lima- Lima'daki San Cristobal Tepesi'nin zirvesinde toplanan 12 şaman, tütsü yaktı, Obama 'nın posterini çiçekler ve şans getirdiğine inanılan sedef otu ile kapladı.
 
Geleneksel kıyafetler içinde dans eden şamanlar, Obama'nın rakibi Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Mitt Romney 'nin posterini ise kılıçla “lanetledi”.
 
Şamanlar, önemli spor müsabakaları ve Peru'daki seçimler öncesinde de benzeri törenler düzenlemişti.
 
OBAMA VE ROMNEY TÜRK FİRMASINA EMANET
 
ABD'de başkanlık yarışını sürdüren iki partinin web sitesinin güvenliğini bir Türk'e ait Comodo firması sağlıyor.
 
Comodo isimli firmanın kurucusu ve CEO'su Melih Abdulhayoğlu, hem Demokratlara hem de Cumhuriyetçilere internet güvenliği alanında destek vermekten gurur duyduklarını söyledi.
 
Amerikan başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi ve Demokrat adaylar kararını henüz vermemiş olan son oy sahiplerini kazanma yarışına devam ederken, hem Romney hem de Obama seçim kampanyalarını sürdürdükleri web sayfalarını bir Türk firmasına emanet etti.
 
İngiltere'de kurulduktan sonra 2004 yılında ABD'ye taşınan şirketin kurucusu Melih Abdulhayoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "ABD başkan adaylarının web siteleri aracılığıyla milyonlarca dolar bağış toplanıyor. Bağışta bulunanların kimlik ve kredi kartı bilgilerinin güvenliği bu bakımdan çok büyük önem taşıyor. Biz, 2008 yılındaki ABD başkanlık seçimlerinde de Başkan Obama'nın seçim kampanyasını yürüttüğü web sayfasının güvenliğini üstlenmiştik" dedi.
 
www.barackobama.com ve www.mittromney.com adresleri ile ABD'nin iki başkan adayının da internet kampanyalarının güvenli bir şekilde sürdürülmesi görevini üstlenen Türk firması Comodo, iCloud, Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, New York Stock Exchange gibi birçok "Fortune 500" listesindeki şirketin de internet ortamında güvenli bir şekilde faaliyet yürütmesi için çalışıyor.
 
Türkiye pazarına da 6 ay önce giren firma, High Assurance Secure Server ürününde yüzde 27 pazar payı ile dünya birinciliğini elinde bulundururken bu alandaki en büyük rakibi ise Amerikalı Symantec Group.
 
Comodo ayrıca bu alanda Go Daddy, Global Sign gigibi diğer şirketlerin de önünde yer alırken dünya genelinde 500 bin kurumsal, 50 milyondan fazla da bireysel kullanıcıya hizmet veriyor.  (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com