Amerika'dan Erdoğan'a şok uyarı!

Amerika'dan Erdoğan'a şok uyarı!
Amerika'dan Erdoğan'a şok uyarı: bırak artık şu mereti!
ABD’nin Boston kentinde bulunan PHR'nin Erdoğan'a gönderdiği mektupta “gözyaşartıcı gaz ve orantısız güç” kullanımın durdurulması istenirken “tıbbi personel ve tesislere bilinçli saldırılardan ve İstanbul Tip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu dahil olmak üzere bazı kişilerin “hukukdışı” biçimde gözaltına alınmasından duyulan kaygı” da dile getirildi.
 
Dünya doktorları birleşti
 
Erdoğan'ın Gezi Parkı'ndaki tutumu dünya doktorlarını harekete geçirdi. Aralarında İnsan Hakları için Doktorlar (PHR), Dünya Tıp Birliği (WMA), Alman Tıp Derneği (GMA) ve Avrupa Doktorları Komitesi’nin bulunduğu, önde gelen 4 tıp örgütü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup göndererek hükümete, göstericilere yönelik “göz yaşartıcı gaz ve orantısız güç kullanımını" derhal durdurma çağrısında bulundu.
 
Ekip Türkiye'ye geldi gerçekleri gördü!
 
Gezi Parkı eylemlerini incelemeye gelen ekip sağlık çalışanların, yaralılar ve göstericilere yönelik saldırılara tanıklar olmak üzere İstanbul ve Ankara’da 30’dan fazla kişi ile birebir mülakat yaptı. Ekipte yer alan PHR kıdemli tıp danışmanı Dr Vicent İacopino da “Türkiye’de yaptığımız araştırma, hükümetin, göz yaşartıcı gazının büyük çaptaki bir silah olarak kullanımı dahil olmak üzere birkaç kişinin ölümüne ve binlerce kişinin yaralanmasına yol açan orantısız ve gereksiz güç kullandığını teyid etti” dedi.
 
Polisin “sistematik” olarak ve “sık sık kısa mesafede ve kapalı alanlar”da, “yüzbinlerce göstericiye karşı 130 bin civarında gaz kapsülünün kullanıldığı” öne sürüldüğü bildirinin son bölümünde de “barışçıl gösteri hakkını” kullanırken gözaltına alınan insanların derhal serbest bırakılması da istendi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com