Amerika'dan sessiz sedasız ziyaret!

Amerika'dan sessiz sedasız ziyaret!
Amerikan Savunma Bakanı Yardmcısı Ankara'ya ziyaret gerçekleştirdi.

Türkiye ve ABD arasında uzun menzilli füze sistemi konusunda temaslarda bulunmak için Türkiye'ye gelen Jim Miller basına haber vermeden sessiz sedasız görüşmeler gerçekleştirdi.

Bu ziyaret sonrası iki ülke arasında resmen füze sistemi pazarlığı başlamış olurken ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Çin füzeleriyle ilgili değişiklik talebini dile getirdi. Miller’in hükümet ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) üst düzey yetkililerle bir araya geldiği bildirilirken Dışişleri’nde ise Müsteşar Feridun Sinirlioğlu ile uzun bir görüşme yaptığı belirtildi.

Miller’in yanı sıra ABD’nin Avrupa ve Avrasya’dan Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland da dün önce İstanbul’a geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Rick Barton da yarın Türkiye’de olacak. Miller ile yapılan görüşmelerde NATO kapsamında iki ülke arasında devam eden işbirliği ele alındı. Miller, Çin firması CPMIEC’in ABD’nin yaptırım listesinde yer aldığına işaret ederken sistemin NATO’ya entegre edilmeyeceği mesajını da yineledi. Budapeşte’den Türkiye’ye gelen Nuland, İstanbul temaslarının ardından Adana’ya gidecek. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Çatışma ve İstikrar Operasyonlarından Sorumlu Bakan Yardımcısı Barton da 2-7 Kasım tarihleri arasında Türkiye’de olacak. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com