Amerikalı ajanlar Türkiye'de

Amerikalı ajanlar Türkiye'de
Amerikalı diplomatlardan Türk bankalarına yakın markaj!

İran’a yönelik yeni yaptırım paketinin kabul edilmesinin ardından ajanlar soluğu Türk bankalarında aldı.

Amerikanın Ankara Büyükelçiliği’nde görevli iki üst düzey diplomatın geçen hafta banka genel müdürlüklerine sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre terörizmin finansmanı konusunda uzman bir diplomat ile bir uzman hukukçu banka yöneticileriyle bir araya geldi. Görüşmelerde İran’ı hedef alan ve bu sefer altın transferini de yasaklayan yeni yaptırım paketinin çerçevesi ile terörizmin finansmanı konusundaki son gelişmeler ele alındı.

Washington’un yeni yaptırım paketi Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor. Düzenlenme ile İran petrol ihracatının bedelini sadece ilaç ve tüketim malı olarak tahsil edebiliyor. Yani İran, gıda, ilaç veya diğer tüketim mallarını Türkiye’den alabilecek, ancak nakit, altın veya değişim aracı olarak kullanılan herhangi bir şeyi ülkesine götüremeyecek.

Örgüte para verene hapis

Terör örgütlerine ve teröristlere fon sağlayan veya toplayan kişi, 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. ‘Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun’, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun, terör ve terörizmin finansmanıyla etkin mücadele kapsamında, Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Sözleşme’nin ve BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarının uygulanmasıyla malvarlığının dondurulmasına ilişkin esasları düzenliyor.

Suçun işlenmesi şart değil

Terörizme fon sağlanması veya toplanması kapsamına giren fiillerin tanımlandığı kanunda, ‘Bir halkı korkutmak veya sindirmek ya da bir hükümeti veya uluslararası kuruluşu herhangi bir eylemi gerçekleştirmeye veya gerçekleştirmekten kaçınmaya zorlamak amacıyla kasten adam öldürme veya ağır yaralama’, ‘Terör suçu kabul edilen Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde yasaklanan ve suç olarak düzenlenen fiiller’ bu kapsamda değerlendiriliyor. Ceza verilebilmesi için fonun bir suçun işlenmesinde kullanılmış olması şartı aranmayacak. Bu suçların kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılacak.

Altınla ödemeye ABD darbesi

Türkiye, doğu komşusu İran’dan her yıl yaklaşık 10 milyar metreküp doğalgaz satın alıyor. İran, doğalgaz alımı karşılığı yapılan ödemeleri nakit olarak ülkesine aktaramadığı için altına çevirerek ülkesine taşıyor. Türkiye’nin dış ticaret dengesinde önemli bir iyileşme sağlayan İran’a altın ihracatı bu ay açıklanan yeni yaptırım paketiyle adeta imkansız hale geldi. 6 Şubat’ta açıklanan yeni kararlarTürkiye-Dubai-Tahran hattında işleyen altın ticaretini tamamen bitirdi. ABD yönetiminin bu tavrı Ankara’da büyük sıkıntı yaratırken, taraflar ödeme yöntemi konusunda müzakerelere başladı. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com