Amerikalı Düşünce Kuruluşu İnternet Yasaklarına Takıldı

Amerikalı Düşünce Kuruluşu İnternet Yasaklarına Takıldı
Türk akademisyen Dr. Emre Erdoğan'ın makalesini yayınlamak isteyen ABD'li düşünce kuruluşu Türkiye'deki internet yasaklarına takıldı.

Türkiye ’deki internet yasakları enteresan bir görüntü ortaya çıkardı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Dr. Emre Erdoğan German Marshall Found isimli dünyaca ünlü ABD ’li düşünce kuruluşu için ‘Türk Vatandaşı Olmanın Dayanılmaz Ağırlığı’ isimli bir makale yazdı.

Hürriyet’ten Can Mumay’ın haberine göre Erdoğan makalesinde Türk toplumunun nasıl düşmanlık duyguları besleyebildiği gibi sosyal konulara yer verdi. Makaleyi daha sonra Hollings Center isimli düşünce kuruluşu da yayımlamak istedi. Kuruluş makaleyi internet üzerinden Scribd.com internet sitesi aracılığıyla yaydı. Fakat bir Türk’ün yazdığı makaleye Türkiye’de bu platform üzerinden kimse erişemedi.

Makaleye erişilememe nedeniyse Scribd.com’un 8 Mart 2013 tarihinde İstanbul 12. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından erişime kapatılmış olması. Sitenin erişime kapatılmasına neden olarak telif hakları gösterildi. Scribd.com internet üzerinden PDF tipi yayın dosyalarının dağıtılmasında kullanılıyor.

Öte yandan makaleyi Scribd.com üzerinden yayınlamak isteyen Hollings Center ise Emre Erdoğan’a konuyla ilgili olarak bir yazı gönderdi. 28 Şubat tarihli gönderilen bu yazıda ,”Geçen şubat ayındaki bültenimizde bir makalenizi yayımladık. Fakat daha sonra fark ettik ki bu makaleye Türkiye’den erişilemiyor. Türk okurlarımızı linke tıklayarak makaleyi okumaya davet ediyoruz."

Yani Erdoğan Türkiye’den bir makale yazmasına rağmen Türk okurları bu makaleye ulaşamadı. Konuyla ilgili olarak hurriyet.com.tr’ye konuşan Dr. Emre Erdoğan, “ Türk olmanın dayanılmaz ağırlığını bir şekilde tecrübe etmiş olduk. Bu son derece enteresan ve matrak bir durum oluşturdu” dedi.(MCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com