Amerikalı Gazeteci Hersh'ün Türkiye'ye yönelik iddiaları

Amerikalı Gazeteci Hershün Türkiyeye yönelik iddiaları
İngiliz Guardian gazetesinde yayınlanan "Türkiye'nin Suriye'deki kimyasal saldırıya bulaşmadığı net" başlıklı makale, söz konusu iddiaları yalanlıyor

LONDRA (AA) - Amerikalı gazeteci Seymour Hersh'ün, Suriye'de geçen yıl 21 Ağustos'ta düzenlenen kimyasal saldırının arkasında Türkiye'nin olduğuna yönelik iddiaları, İngiliz Guardian gazetesinde yayınlanan makaleyle yalanlandı.

Eliot Higgins ve Dan Kaszeta tarafından kaleme alınan "Türkiye'nin Suriye'deki kimyasal saldırıya bulaşmadığı net" başlıyla Guardian'ın internet sitesinde yer alan makalede, "Hersh'ün iddialarına rağmen biz, roketlerin Suriye hükümeti tarafından ve hükümetin kontrolündeki toprakların menzilinde kullanıldığını açıkça görüyoruz" ifadelerine yer verildi.

Hersh'ün söz konusu makalesinde birçok eksikliğin olduğunu belirten gazeteciler, bu eksikliklerin makalenin ve kaynakların güvenirliğinde soru işareti oluşturduğuna dikkati çekti.

Hersh’ün makalesinde "yaşananları daha iyi anlamak için kilit önem taşıyan Suriye'de 21 Ağustos tarihinde kullanılan gazın mühimmatından hiç bahsetmemeyi" tercih ettiğine dikkat çekildi. Hersh'ün verdiği bir röportajda (Democracy Now) "silahların ev yapımı olduğunu ve Suriye'deki askeri cephaneliklerde üretilmediğini" ileri sürdüğüne değinilerek, "Bu iddiaların her ikisi de yanlış" değerlendirmesinde bulunuldu.

 

- "Saldırıda kullanılan roket Sovyet dönemine ait"

 

Guardian’da yayınlanan makalede, geçen yıl 21 Ağustos tarihinde kulllanılan maddedin sarin gazı ile ilişkili olduğunun Birleşmiş Milletler (BM) Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) raporlarında yer aldığı, saldırıda kullanılan roketin Sovyet dönemine ait  ve "kesinlikle ev yapımı" olmayan "M14 140mm" tipi bir roket olduğu vurgulandı.

Yazıda, saldırı sonrası muhalif güçler tarafından yayınlanan çeşitli fotoğraf  ve video görüntülerinde yer alan "Volcano" füzesinin, Hersh'ün iddialarının aksine Suriye ordusu tarafından bir yılı aşkın süredir yoğun bir biçimde kullanıldığı ve "ev yapımı" olmadıklarının açıkça görüldüğüne dikkat çekildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com